Наређење градоначелнице ће бити на снази док нови предсдедник Џо Бајден не положи заклетву, тачније, до дана након инаугурације.
"Јуче су протести по Првом амандману постали насилни. Многе особе су дошле у главни град наоружане како би учествовале у насиљу и разарању. Испаљивали су хемијске супстанце, цигле, боце и пуцали из пиштоља", рекла је она, а пренео Индипендент.
Два члана Представничког дома су се сукобили насред парламента након што су имали размимоилажења око тога да ли да се избаце из записника примедбе других чланова.
Почело је када се републиканац из Вирџиније Морган Грифит успротивио речима демократе из Пенсилваније Конору Ламбу током расправе о гласовима Електорског колеџа из Пенсилваније, пренео је Си Ен Ен.
У причу су се укључили републиканци Енди Харис и Колин Олред, који су викали један на другог "седи доле" - "не, седи ти доле". Потом су се нашли у клинчу, а бар десетак других чланова је устало са посланичких места и раздвојила их - Ал Лосон са Флориде, Џејми Раскин из Мериленда и један старији члан особља демократа су помогли да не дође до туче.
Брзо је ушло наоружано обезбеђење и остало у сали из предострожности.
Резиме синоћњих немира
Резиме синоћњих немира испред Конгреса САД су четворо мртвих и 52 ухапшена, друштвене мреже Твитер и Фејсбук су суспендовале налог Доналда Трампа,а седница Конгреса на којој је требало да буде потврђена победа Џоа Бајдена на председничким изборима.
Четири особе су страдале, а 52 су ухапшене, након што су присталице председника Доналда Трампа упале у зграду Капитола како би спречиле Конгрес да потврди победу Џоа Бајдена на председничким изборима, изјавио је шеф полиције у Вашингтону.
Шеф градске полиције на конференцији за новинаре Роберт Џеј Конти рекао је да је 47 од 52 спроведених хапшења повезано са кршењем полицијског часа, који је уведен од 18 часова. Како је навео, 26 особа је ухапшено на тлу Капитол хила, где се налази Конгрес САД, преноси Ројтерс.
Остали су ухапшени по оптужбама у вези са ношењем ватреног оружја без лиценце или које је забрањено.
Конти је рекао да су пронађене две цевне бомбе у седиштима републиканских и демократских националних одбора, као и хладњак у возилу на тлу Капитола, у којем су се налазили молотовљеви коктели.
Конти није желео да идентификује жену коју је полицајац погодио и убио, али је рекао да су још три особе преминуле због "хитног здравственог стања".
У нередима је повређено 14 полицајаца, од којих је двоје хоспитализовано.
За сада није познато да ли је било додатних хапшења.
Трампови профили привремено закључани
Друштвене мреже Твитер и Фејсбук су привремено закључале налог председника САД Доналда Трампа, због његових, како наводе, неутемељених тврдњи о крађи председничких избора усред нереда у главном граду земље, пренео је Ројтерс.
Твитер је затражио да Трамп обрише три коментара са свог налога као резултат невиђеног насиља у Вашингтону, након што су његове присталице упале у зграду Конгреса на Капитол хилу и сукобиле се с полицијом, при чему је живот изгубило четворо демонстраната.
Ова друштвена мрежа је поручила да ће следеће кршење њихових правила резултовати трајним брисањем профила Доналда Трампа.
Фејсбук је нешто касније објавио да ће онемогућити Трампу да поставља коментаре 24 сата због кршења два њихова правила, док га је Твитер закључао на 12 сати.
Фејсбук и Јутјуб, који су у власништву Алфабет Гугла, такође су уклонили видео снимак у којем је Трамп наставио да оптужује за наводну крађу на председничким изборима, иако је тражио од својих присталица да иду кући.
Видео је склоњен и са Инстаграма и са председниковог налога, који ће такође бити закључан 24 сата, нагласио је Адам Масури, први човек Инстаграма путем Твитера.
Јутјуб није давао никакве коментаре поводом Трамповог налога.
Настављена седница
Конгрес САД наставио је седницу на којој треба да буде потврђен резултат председницких избора избора 3. новембра око 20.00 сати по америчком времену, а 2.00 сата после поноћи по европском.
Полиција је евакуисала законодавце и више од три сата покушавала да рашчисти Капитол од Трампових присталица, пренео је Глас Америке.
- Онима који су изазвали хаос на нашем Капитолу поручујем - нисте победили - рекао је потпредседник Мајк Пенс, када је седница настављена и додао:
- Вратимо се на посао - додао је и добио велики аплауз.
- Америка и Сенат неће бити застрашени. Вратили смо се на радна места. Обавићемо своју дужност у складу са Уставом и обавићемо је данас - поручио је лидер сенатске већине Мич Меконел називајући напад Трампових присталица "неуспелом побуном".
Републикански сенатор из Јуте Мит Ромни окривио је одлазећег председника Доналда Трампа за насиље на Капитолу и позвао колеге да једногласно потврде победу Џоа Бајдена.
- Окупили смо се због повређеног поноса једног себичног човека и гнева присталица које је намерно дезинформисао у протекла два месеца и подстакао на акцију. Оно што се догодило овде, побуна је коју је подстакао председник САД - рекао је Ромни.
Сенатор из Јуте истакао је да ће сви који наставе да подржавају опасну игру улажући приговоре на резултате легитимних, демократских избора "заувек бити упамћени као саучесници у нападу без преседана на америчку демократију и запамћени по својој улози у срамној епизоди америчке историје", додао је Глас Америке.
Ромни је додао да нове истраге и преиспитивања резултата избора неће уверити бираче све док председник Трамп наставља да тврди да су избори украдени.
- Најбољи начин да покажемо поштовање према бирачима који су узнемирени јесте да им кажемо истину, а истина је да је новоизабрани председник Бајден победио на овим изборима - поручио је Ромни уз аплауз колега из Сената.
Потврда гласова Електорског колеџа је једна од последњих процедура верификације исхода изборног процеса у САД, коју прописује амерички Устав.
Трампови савезници у Представничком дому и у Сенату планирали су да током седнице уложе приговор на изборне резултате у више савезних држава, а прво су приговорили на исход у Аризони, међутим, тај приговор је током вечери одбачен најпре у Сенату, а затим и у Представничком дому.
После хаоса и насиља у среду, више републиканских сенатора је променило мишљење и сада кажу да се неће противити конгресној потврди победе новоизабраног председника Џоа Бајдена.
Сенатори Стив Дејнс из Монтане, Мајк Браун из Индијане и Кели Лефлер из Џорџије изјавили су да ће, у светлу нових догађаја, одустати од планираног приговора на Бајденову победу.
Лефлер је изјавила да су "насиље, безакоње и опсада ходника Конгреса" били "директан напад на амерички демократски процес".
Колико је опасно живети у близини 5Г базног места прочитајте ОВДЕ.
Извор: Танјуг