Најпре је, крајем септембра, председавајући Председништва БиХ, Жељко Комшић, према тврдњи српског члана, био у “приватној посети” седници Генералне скупштине УН, а убрзо је отказана војна вежба “Мањача 21”.
Вежба је планирана да траје од 9. до 16. октобра и била би прва заједничка вежба Оружаних снага БиХ и Војске Србије. Отказана је само неколико дана пре планираног почетка због чега је председавајући Савета министара БиХ Зоран Тегелтија донео одлуку о смени министра одбране БиХ Сифета Поџића.
– Председавајући Савета министара, који је одговоран за усклађивање уставних односа Савета министара са радом Председништва БиХ, Парламентарне скупштине БиХ, ентитетима и Брчко дистриктом, као и за усклађивање рада Савета министара, одлуку о смени министра одбране БиХ донео је након што је министар Поџић прекршио Закон о одбрани БиХ у начину рада и одлучивања и једностраним потезима нарушио владавину права и унутрашње поверење, те дипломатске односе и инострану сарадњу – наведено је у саопштењу председавајућег Савета министара.
Тегелтија је одлуку о смени министра Поџића упутио Парламентарној скупштини БиХ, у чијем раду – због наметања закона забране о негирању геноцида, више не учествују посланици странака из Републике Српске.
За Џевада Галијашевића, стручњака из области безбедности управо овај закон је отворио Пандорину кутију бројних проблема у функционисању БиХ, али и сарадње између два ентитета: Републике Српске и Федерације.
– Све изјаве или потези Републике Српске су заправо потези некога ко је нападнут и ко се брани. У ситуацији када су институције Босне и Херцеговине престале да функционишу, Република Српска се вратила уставном оквиру и Дејтонском споразуму у изворном облику, и наставила организовано да спроводи властиту политичку, социјалну и економску политику. Најтрагичније је што сви познати политички лидери и јавне личности у Сарајеву потпуно мирно посматрају распад система. Ретки су они који указују да институције не функционишу, а већина чека да ово питање реше “странци са Запада” баш као што су то и до сада решавали, правним и политичким насиљем, интервенционизмом и наметањем санкција Републици Српској – истиче Галијашевић.
Алијин генерал и пакистански ђак
Коментаришући отказивање прве заједничке војне вежбе између Оружаних снага БиХ и Војске Србије, Галијашевић истиче да је реч о одлуци којом су фактички обесмишљени сви договори и компромиси унутар БиХ.
– Американци су са Националном гардом пре непуних месец дана парадирали са Оружаним снагама БиХ на Мањачи, а пре неколико дана је завршена и велика војна вежба у организацији ЕУФОР-а, у којој су учествовале војске из Македоније, Хрватске, Италије, Турске и јединице Кфора са Косова. Само пар дана касније, Алијин генерал, Сифет Поџић отказује војну вежбу са Војском Србије позивајући се на епидемиолошку ситуацију. Поџић је иначе кадар странке ДФ – Жељка Комшића. Али је Поџић и пакистански кадар јер је још далеких 1994. и 1995. са још 12 Алијиних официра прошао специјални војно-обавештајни курс пакистанске војске у граду Квета, обавештајном центру пакистанске тајне службе ИСИ – каже Галијашевић.
Америчка тројка на терену
Галијашевић истиче да након што је Инцко “суспендовао Парламентарну скупштину БиХ”, а “група амбасадора западних земаља”, мимо Устава БиХ и Дејтонског споразума, за новог Високог представника поставила Кристијана Шмита, у Босну су “послати и Американци”.
– Американци шаљу на терен тројицу специјалних изасланика, обавештајаца и дипломата: Ерика Ларсона који ће наводно организовати борбу против тероризма, Метјуа Палмера, специјалног изасланика Стејт департмента за усаглашену измену Изборног закона и на крају, специјалног изасланика за реформе, а заправо будућег амбасадора Габријела Ескобара – истиче Галијашевић.