Он је истакао да у Немачкој данас постоји „један потпуно слободан научни приступ“, те да је дозвољено више историјских школа.
- Значи, они тамо не прогањају своје противнике као овде! Постоји неколико теорија и о постанку немачког народа и о постанку других народа. Конкретно и за Словене. Постоји теорија коју је заговарао један од највећих слависта Хајнрих Кунцман, да су Словени са Балкана – открива МИтић и наставља:
- У својим радовима Кунцман каже да Словени са Балкана прешли у данашњу Пољску, Чешку, Русију итд. Односно да су западни и источни Словени пореклом са Балкана и Подунавља.
Према наводима Митића, поменути немачки историчар написао је преко 300 радова из области славистике и „ниједан његов рад није преведен на српски, што је велика срамота“.
- Сличну теорију заступао је и италијански палеолингвиста Марио Алинеи, творац чувене „теорије континуитета“, који је такође тврдио да су Словени са Балкана отишли на север и запад – навео је саговорник Хелмкаста.
На питање водитеља да ли смете током студирања да се изјасните као аутохтониста, он је одговорио да немате никакве шансе да дипломирате факултете за историју, археологију или филологију, уколико се током студирања декларишете да не верујете у теорију о досељавању Словена у седмом веку.
- Немате никаве шансе. Када бисте то поменули некоме, ви бисте завршили каријеру одмах, моментално! Па Ђорђе Јанковић је као шеф катедре за археологију протеран са факултета зато што је написао књигу „Српске громиле“, где је доказао да су Срби на овим просторима бар од трећег века, дакле пре седмог века – указао је Митић.
Он је саветовао студенте да се притаје, односно, ако су аутохтонисти, да се не декларишу тако док не заврше факултет.
У емисији је било речи који је народ, који долази са југа данашње Србије, фараон Псаметих прогласио за најстарији, будући да су све до тог тренутка Египћани сматрали да су они најстарији. Утврђена је и језичка веза тог народа са данашњим српским језиком.
Такође, откривено је да је Гордијев чвор заправо био градски чвор, те да није добио име по некаквом Гордију, већ по Гордиону, што једноставно значи град.
Сазнаћете како је Александар Велики поставио сатрапа „Coele Syrie“, да би то било прочитано као „Келе Сирије“ и тумачило да то на грчком значи „Шупље Сирије“, да би светска наука данас признала да то значи „Целе Сирије“.
Поред тога, открићете одакле се код старих Грка као једна од четири врсте песама помиње и „пеан“, што на грчком не значи ништа, а на српском значи оно што је певано, испевано, односно „(ис)певан“, док се у македонској варијанти управо и дан данас каже „(ис)пеан“.
Још много занимљивих детаља чека вас ако погледате емисију, попут оних о Јустинијану Управди. Изненадиће вас и српска имена у другим народима, а посебно изненађење биће да је Ричард име српског, односно словенског порекла.
Извор: Правда