У извештају, надзорна група са седиштем у Лондону рекла је да Анкара наставља да игнорише унутарлибијски споразум постигнут 23. октобра 2020. године. У споразуму се наводи да би сви страни борци требало да напусте земљу у року од три месеца. Рок се завршио 23. јануара. Међутим, милитанти које подржавају Турци и даље су у Либији.
- Плаћеници које је турска влада послала да служе њеним интересима у Либији и даље су тамо и њихов повратак је и даље неизвестан - наводи се у извештају СОХР-а.
- Супротно томе, у Сирији се континуирано врбују операције регрутирања како би се милитанти послали у Либију - додато је у саопштењу.
Према недавним извештајима СОХР-а, Турска је послала више од 18.000 сиријских милитаната у Либију од 2019. године. Многи су се вратили. Међутим, хиљаде их је и даље тамо.
#Turkey has confirmed that its troop presence in #Libya will remain in place pending Libyan government approval and the status of the 2019 Ankara-Tripoli bilateral military agreement.@ikalin1https://t.co/3zDGvjQSqypic.twitter.com/uhSxotkfjG
— Arab News Japan (@ArabNewsjp) February 17, 2021
Сиријски милитанти које подржава Турска помогли су снагама лојалним Влади националног рекорда да одбију велики напад Либијске националне војске на главни град Триполи. Штавише, учествовали су у низу напада током којих су владине снаге заузеле кључна подручја на северозападу и западу Либије.
Ситуација је таква да је Либија тренутно стабилна. Либијски Форум за политички дијалог изабрао је 5. фебруара ново председничко веће под надзором УН-а.
Упркос недавном напретку у либијском мировном процесу, Турска неће зауставити своју интервенцију у земљи. Анкара жели да успостави сталне базе за своје снаге у западној Либији и на њеној обали, према информацијама из неколико извора.
У случају рата, Русија и Белорусија ће распорити НАТО на пола. Више о томе читајте ОВДЕ.
Извор: South Front