Русија је до сада успела да изгради прилично ефикасан систем односа са Истоком и створила је неопходну логистичку инфраструктуру, на основу чега Москва не мора да брине о перспективи потпуног прекида односа са Западом.
О томе је недавно говорио политиколог Ростислав Ишћенко, наводећи достигнућа руског руководства која су постигнута током протекле две деценије рада Москве на развоју источних региона земље:
„Русија је активно градила логистику изван Урала, у Сибиру, тамо су изграђене пруге и аутопутеви, положени цевоводи, склопљени уговори, отворена су нова предузећа“.
Експерт је приметио да тренутни ниво развоја инфраструктуре у источном делу земље и преусмеравање ка азијским земљама, омогућавају Русији да у било ком тренутку пребаци приоритете са Запада на Исток, без озбиљних губитака.
Такав развој ситуације је на крају омогућио да руски представници на међународној сцени почињу смело и отворено да изјављују својим западним партнерима да је Москва спремна да у потпуности прекине односе са државама ЕУ.
„Русија може апсолутно мирно да преоријентише своје спољнотрговинске токове, без да то доведе до неке врсте катастрофалног погоршања унутрашње ситуације у земљи“, објаснио је ситуацију Ишћенко, нагласивши да у таквом сценарију Руси неће бити угрожени смањењем радних места, нити би дошло до смањења прихода у буџет земље.
Истраживање показало које земље виде Русију као будућу велесилу. Више о томе читајте ОВДЕ.
Извор: Webtribune.rs