Данас је веће од 16 судија пресудило да је у спору надлежан Међународни суд правде (МСП), познат и као Светски суд. Случај против САД-а први пут је суду поднео Техеран 2018. године, оптуживши Вашингтон за кршење споразума о пријатељству двеју земаља из 1955. године када је Трампова администрација увела санкције.
READ HERE: summary of the #ICJ Judgment on the preliminary objections raised by the United States of America in the case concerning Alleged Violations of the 1955 Treaty of Amity, Economic Relations, and Consular Rights (#Iran v. #USA) https://t.co/8b5DivvsHzpic.twitter.com/11StIsBT2r
— CIJ_ICJ (@CIJ_ICJ) February 3, 2021
Санкције су уведене након што је тадашњи председник Доналд Трамп једнострано повукао САД из иранског нуклеарног споразума, оптужујући Техеран да је прекршио своје обавезе према међународном споразуму, упркос томе што су надзорни органи УН-а саопштили да Техеран поштује одредбе споразума.
Вашингтон је одбацио тужбу као „неосновану“ и обећао да ће се борити против ње.
Ирански министар спољних послова Џавад Зариф поздравио је одлуку Светског суда у среду, карактеришући је као "правну победу".
"Иран је увек у потпуности поштовао међународно право. Крајње је време да САД испуне своје међународне обавезе", саопштио је Зариф.
The @CIJ_ICJ just dismissed all US preliminary objections in the case brought by Iran over unlawful US sanctions.
— Javad Zarif (@JZarif) February 3, 2021
Another legal victory for Iran following 3 Oct. '18 Order.
Iran has always fully respected int'l law. High time for the US to live up to ???????????? int'l obligations.
Иранска влада је саопштила да су санкције проузроковале тешкоће и патње, те да су уништиле милионе живота њиховим погубним утицајем на осигуравање снабдевања, укључујући медицинске услуге. У августу су стручњаци за права УН-а затражили укидање санкција јер „хуманитарна изузећа за њих не функционишу“.
Упркос деценијама непријатељства између две нације, споразум о пријатељству раскинуо је тек у октобру 2018. године тадашњи амерички државни секретар Мајк Помпео. Суд УН-а приметио је у својој скраћеној пресуди поводом америчких приговора на тужбу Техерана, да је уговор и даље био на снази када је тужба поднета.
Суд је одбацио и низ других америчких приговора, али до коначне одлуке могло би потрајати неколико година. Штавише, Суд нема извршну власт, иако су његове одлуке обавезујуће, а земље укључујући САД и Иран раније су игнорисале његове пресуде.
Вашингтон се повукао из његове обавезне надлежности 1986. године након што је Суд пресудио да САД дугују Никарагви ратну одштету због илегалне подршке побуњеницима. Упркос томе што је Вашингтон одбио надлежност МСП-а, пресуда у среду представља другу правну победу Ирана у овом случају, јер је 2018. године Суд наложио САД-у да ублаже санкције за хуманитарну робу као хитну меру.
Руски специјалци прса у прса са џихадистима у Сирији! Више о томе ОВДЕ.
Извор: vostok.rs