Министарка је одговорила да је инспектор за заштиту животне средине обишао реку Пек још 18. фебруара, дакле пре две недеље, и разговарао са риболовцима који кажу да је све у реду и да нису приметили никакво загађење.
Иако је министарка нова и још неука у овом послу, није јасно откада се загађење реке мери риболовачким причама са анонимним пецарошима, а не узимањем узорка из реке и анализом у лабораторији.
Она је такође написала да замућење “највероватније потиче од падавина и повишеног водостаја реке и њених притока”. Дакле, она се задовољила изразом “највероватније”, уместо да поуздано утврди чињенично стање у лабораторији.
Такође, узела је у одбрану кинеску компанију Зиђин, категорички тврдећи да никакво загађење није изазвала ове године.
Њен одговор је објављен на фејсбук страници “Заштититимо реке Старе планине” па га можете прочитати у целини.

Иначе, река Пек је променила све боје, па је била црвена, сребрна, а затим и прљаво жуте, односно златне боје, па су то неки у коментарима повезали са тиме што је Пек некада био златоносна река, односно да је коначно добила своју природну боју.
Док је била “сребрна”, река Пек је изгледала овако:
Mogli ste da vidite ovih dana objavu o tome da je bakar sulfat pušten u reku Pek, a time ugroženi ljudi u Kučevu. Da li je istina?
— Irena Živković (@IrenaBor1) February 11, 2021
Danas, reka Pek, srebrno mutne boje.
Meštani kažu da Kinezi u kaveze stavljaju velike količine slame da na principu filtera saniraju štetu. pic.twitter.com/w7fTdMbuF3
Како сада изгледа, погледајте на наредном снимку.
А Дарија Кисић једно мисли као члан Кризног штаба, а друго као политичар, погледајте ОВДЕ.
Извор: Правда