Најновије

ПОЧИЊУ ОПКОЉАВАЊЕ КИНЕ: Русија се спрема да ускочи у олују …

Запад види као свој главни задатак подстицање сукоба дуж свих копнених и морских граница Кине.

Руски бродови (Фото: РИА)

С обзиром на блиску сарадњу Москве и Пекинга, ова претња се може схватити и против Русије.

Овакво мишљење у свом интервјуу изразио је оријенталиста Алексеј Маслов.

Јапанско Министарство одбране планира да спроводи редовне војне вежбе са представницима Француске и Сједињених Држава, сличне онима које су започеле почетком недеље на југозападном јапанском острву Кјушју.

Према локалном листу Санкеи, на овај начин Токио намерава да обузда Кину, која појачава своју активност у водама Источне Кине и Јужног кинеског мора.

Треба напоменути да је француска војска први пут учествовала у таквим вежбама.

Паралелно са овим, ратни бродови три земље намеравају да изврше заједничке маневре у Источнокинеском мору, а придружиће им се и фрегата аустралијске морнарице.

Алексеј Маслов, директор Центра за стратешке студије на универзитету РУДН, шеф ХСЕ школе оријенталних студија, у свом интервјуу, објаснио је стратегију колективног Запада у водама Источне Кине и Јужнокинеског мора, које су улоге Француске и Аустралије и како би ово сучељавање, могло да испадне за Москву …

„Током протекле године око Кине је створена негативна контура, а главни задатак Запада је подстицање сукоба дуж свих копнених и морских граница НР Кине.

Пекинг, генерално, готово никада не подлеже провокацијама, савршено добро схватајући да ће било који, чак и случајан сукоб, а да не говоримо о војним операцијама, одмах захтевати од њега или предузимање одлучних мера или обратно, напуштање, односно манифестације недоследности са статусом велика сила.

Сједињене Државе су добро свесне да ће Кина одабрати одговор, а како би га извукле на овај терен, широм Кине се спроводе разне вежбе, укључујући и учешће Јапана “, каже оријенталиста.

Значајно је да се тренутно око Јапана окупља група земаља које су на овај или онај начин дошле у сукоб са Кином последњих година.

Конкретно, говоримо о Аустралији и Француској.

„Аустралија је у потпуности подржала америчку политику према Кини. Штавише, Канбера је више пута објављивала оптужбе против Пекинга о појави коронавируса током 2020.

Кина је прекинула куповину угља из Аустралије, а то је био озбиљан ударац за њену економију.

Трговина између две земље практично је прекинута. И с тим у вези, Аустралија и Кина, државе које су много уложиле једна у другу, постале су ривали “, рекао је Алексеј Маслов.

Између осталог, и Европа је променила однос према Кини, упркос чињеници да је прошле године њихов трговински промет износио око 700 милијарди долара.

Тако је Француска сада умешана у серију сличних, пре свега, политичких сукоба између „патуљака“ и Кине, сигуран је стручњак.

„Видимо да у стварности Кина не прети Јапану својим поморским снагама, није било ни наговештаја из Пекинга, а сукоб око острва Сенкаку (на кинеском – Диаоиу) траје већ дуго.

Очигледно је да се сукоб не може решити у блиској будућности.

Ни Кина ни Јапан нису желели да воде непријатељства око себе до последњег тренутка.

Сада вежбе у воденом подручју Источнокинеског мора захтевају да Кину бар прегледају поморски бродови и надзиру територију.

Плус још један сукоб који се одвија у Јужном кинеском мору уз учешће Филипина и других земаља које полажу права на ова острва.

Односно, главни задатак Запада је да узбуђује и узнемирава Кину, нервира је сваке године “, рекао је шеф ХСЕ школе оријенталних студија.

Треба схватити да Русија и Кина такође годишње изводе заједничке поморске вежбе не само у водама близу НР Кине, САД и Руске Федерације, већ и у Средоземном мору, у Оманском заливу.

Стога постаје очигледно да флоте две државе прилично блиско сарађују, рекао је говорник.

И с тим у вези, претња Запада Пекингу такође може да се усмери ка Москви.

„Формално, Русија и Кина нису за сада везане ниједним војним уговором, али се очекује да ће бити ускоро.

Штавише, то су више пута нагласиле и Русија и Кина. Али без обзира на то, врло добро разумемо да не говоримо толико о војној претњи колико о војно-политичкој.

То је, у суштини, обуздати Кину, показати ко је шеф куће, показати како постоји низ полуга утицаја на Пекинг.

С тим у вези, наравно, мислим да ће Русија и Кина на крају почети да предузимају координисане акције, и војно и политички – то је сигурно “, резимирао је Маслов.

Ракетни удари на Газу открили да је позиција Израела много компликована! Више о томе ОВДЕ.

Извор: Borba.Info

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Небојша Јеврић: Молер

На зиду Парохијског дома, увек пуног, дао је да се нацрта Ајфелова кула са минаретом и хоџ...

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА