Паралелно са тим, премијер привремених институција у Приштини Аљбин Курти кренуо је у акцију обарања споразума бившег председника Хашима Тачија са НАТО, по којем се власт у Приштини обавезала да КБС неће ићи на север покрајине без сагласности Кфора.
Ова очигледна офанзива убрзаног легализовања "косовске војске", уследила је само неколико дана након што су хрватски званичници поручили да ће не само помоћи косовским Албанцима да формирају своје оружане снаге, него и да ће у покрајини повећати број својих припадника у оквиру Кфора.
Тако се сада Загреб директно укључио у обуку КБС (која би по плану Приштине и њених савезника требало да прерасте у војску), а чији ће контингент до 29. маја бити део мултинационалне вежбе "Лауфер 21" у Хрватској. Осим припадника тзв. КБС и хрватске војске, учествују и војници Албаније, БиХ, Северне Македоније, Словеније и САД.
Ови маневри су део вежбе "Непосредни одговор 21", која се одржава у оквиру међународне вежбе "Бранилац Европе 21", под вођством америчке војске за Стари континент. Операције ће бити извођене на више од 30 полигона, у више од десет држава, од Балтика преко Црног мора и Балкана до Африке. Вежба "Лауфер 21", како је поручено, за циљ има јачање планирања и спровођења копнених и мировних операција и развој војних обавештајних способности.
Председник парламентарног Одбора за КиМ Милован Дрецун каже да Хрватска користи чланство у НАТО да подрива интересе Србије и српског народа и отворено ради на дестабилизацији наше земље, поготово на КиМ:
- Хрватска се увелико на Косову бави прикупљањем података, поготово имајући у виду да је део од њихових 38 војника у Кфору већ распоређен у обавештајни батаљон. Најавили су и слање моторизоване чете и повећање броја својих војника у Кфору на 150. Раде све што могу на томе да тзв. КБС прерасте у војску, а позивањем да учествују у овим међународним вежбама та "војска" се и легализује, супротно Резолуцији 1244 Савета безбедности УН.
За професора безбедности Радомира Милашиновића савезништво Албанаца и Хрвата на војном пољу није никакво изненађење. Он указује да је политичка, идеолошка, обавештајна па и војна сарадња постојала између њих и пре три деценије, у време распада некадашње Југославије:
- Сада је то само попримило и неку врсту офанзивног карактера, јер без икаквог устручавања раде ствари које су директно усмерене против безбедности Србије, односно задиру у наша унутрашња питања. Све то може имати веома озбиљне импликације - упозорава Милашиновић.
Курти одлучан да заузме север и очисти га од Срба! Више о томе ОВДЕ.
Извор: Вечерње Новости