Научном скупу претходило је формирање тзв. Одбора за српско питање, али и бројне активности чији је циљ да се укаже на угроженост наших манастира и осталих културних добара, објашњава председник САНУ др Владимир Костић.
"Жеља је да се покрећу питања од виталног значаја за ову државу, народ, друштво" рекао је председник САНУ и додао да верује да смо због ове теме и проблема дужни да по страни оставимо неспоразуме, иначе сви губимо.
Наше културно благо на КиМ деценијама уназад изложено је насиљу, претњама и покушајима брисања и фалсификовања, што се коси са свим конвенцијама, нагласила је министарка културе и информисања Маја Гојковић. Уз сталну обнову манастира, води се и међународна борба за очување баштине, подвукла је она.
"Очување наше култруне баштине је један од услова опстанка нашег српског народа на КИМ и спада у приоритет наше културне политике".
Говорећи о недавном захтеву Приштине да четири српска манастира буду искључена из категорије угрожених споменика и да им се промени земља порекла, председник Националног комитета за сарадњу са Унеском, проф. др Горан Милашиновић, појашњава и додаје да током година номинације ниједан међународни стручњак није поставио питање "Да ли су то Српска добра"?
Милашиновић као озбиљан проблем види то што, због статуса угрожености, наша највреднија добра нису доступна ни нама
Како се Кадри Весељи позива на Уставни суд Србије, прочитајте ОВДЕ.
Извор: РТВ