Он је у интервјуу за Би-Би-Си на српском казао да је искључиво привреда оно што интересује његов кабинет.
„Ми смо до јула остварили импозантан резултат, смањили пад за девет одсто – то је најбољи резултат у Европи, али ми се не такмичимо у томе шта је најважније у Европи, већ како грађани живе“, рекао је Кривокапић.
Због потпуног изостанка прихода од туризма у 2020. години, јер је претходна влада држала границе затвореним за регионалне туристе током највећег дела лета, нова влада одмах на почетку прибегла је задуживању што премијер описује као обезбеђивање сигурности и резерви за евентуалне поремећаје.
„Постојала је фама у народу да, ако дође до смене власти, неће бити плата и пензија. Основни задатак ове владе био је да обезбеди сигурност и ми смо у томе успели – иако су економски параметри показали да треба смањити плате и пензије, ми нисмо то урадили“, рекао је он.
Због политичке кризе и сада је нејасно како ће се надаље управљати и финансијама и пројектима – без скупштинске већине, влада не може да доноси кључне одлуке иако премијер тврди да има план до краја мандата.
„Имамо таблу на којој смо нацртали како Црна Гора треба да изгледа 2024. године – инфраструктурно премрежена путевима, можда и кроз завршетак још једне деонице ауто-пута, критичног пута за Сарајево, реализације Јадранско-јонске магистрале. Велики потенцијал Црне Горе је и афирмација контејнерског транспорта из Луке Бар и то би дало економску исплативост путева“, каже Кривокапић и додаје да очекује и велика улагања у енергетски сектор.
Иако је Кривокапић најављивао побољшање односа са Београдом, који су бар у јавном пољу били нарушени у време владе Демократске партије социјалиста (ДПС) Мила Ђукановића, десило се управо супротно.
„Ја нисам непријатељ било кога, а посебно не могу бити непријатељ Србије. У политичком смислу, дешавају се чудне релације, посебно откад је протеран амбасадор (Владимир) Божовић, а од ове владе се очекивало да уради нешто по том питању док ми само желимо да примењујемо закон јер је у историји било само два случаја враћања амбасадора после протеривања“, рекао је Кривокапић.
Он је казао да у Црној Гори постоје политичари који су, како каже, експозитура Србије и да одређене структуре из Србије пројектују сценарије против њега.
„Хладни рат суштински не постоји већ је то однос политике који се пресликава на друге субјекте. Београд изричито подржава Демократски фронт и тако доказује да њима нису битни они који се заиста налазе на власти него они који су пројектовани као најбољи представници српског народа у Црној Гори“, рекао је премијер.
Када српски министар полиције Александар Вулин каже да је задатак ове генерације политичара да обједини све Србе где год да живе у „српски свет“, црногорски премијер узвратиће да та идеја није на дневном реду.
„Ми треба да гледамо како ће наша будућност да буде светлија, а ако се стално будемо делили по томе ко је већи Србин или Црногорац, где је српски свет, како он изгледа, провешћемо превише времена у надгорњавању, а занемарићемо основне проблеме. Владе Србије и Црне Горе онда треба да буду пуне историчара, а не експерата, какву ја водим“, казао је он.
Шта може да обори пресуду ратку Младићу, сазнајте ОВДЕ.
Извор: ИН4С/Би-Би-Си на српском