Најновије

Дарија Кисић: Од симпатичне докторке до напредњачке звезде

Кад се појавила на почетку епидемије, Дарија Кисић Тепавчевић била је симпатична докторка и особа у чије је епидемиолошке процене добар део јавности имао велико поверење. Како је време одмицало и како су се низали гафови и афере, докторка је све више деловала као политичарка, да би напослетку то и постала. Блискост са Српском напредном странком донело јој је место у влади Ане Брнабић. Данас је професорка Кисић Тепавчевић постала још један у низу гласноговорника режима са реториком налик колеги професору, Марку Атлагићу.

Дарија Кисић (Фото: Јутјуб)

Налази невладиних организација да су деца са сметњама у развоју без родитељског страња занемаривана у домовима за социјалну заштиту, малтретирана, тучена, сексуално злостављана, за сваког одговорног министра били би сигнал за паљење аларма, односно предузимање конкретних корака. 

Међутим, уколико је датој ситуацији министар неко ко се руководи партијским интересима, онда реакција изгледа овако:

„Изношење паушалних тврдњи о овако озбиљном кршењу закона и стандарда, без тога да су невладине организације доставиле надлежним органима јасне доказе, крајње је неодговорно и неозбиљно, са јасним циљем урушавања система социјалне заштите и узнемирења јавности”. 

На овај начин реаговало је Министарство за рад, борачка и социјална питања, на чијем челу је Дарија Кисић Тепавчевић, након што су јавности презентовани налази истраживања “Заборављена деца Србије”.

Истине ради, министарка је брзо увидела своју грешку, па се брже боље исправила, најављујући да је иницирала обилазак домова и састанак са представницима цивилног сектора. 

Ни дан није прошао од поменуте најаве, а из Дарије Кисић Тепавчевић је поново проговорио  политичар напредњак. Овог пута оптужила је председника Странке слободе и правде, Драгана Ђиласа, да је крив за ситуацију у домовима за децу.

“Овакве ситуације покушавају да се искористе у политичке сврхе, што није први пут. Не види се да је добробит детета на првом месту. Када је у питању Странка слободе и правде ми знамо да је настала од једног приватног предузећа Драгана Ђиласа, који се обогатио за време претходне власти и за време чије владавине су и настале слике о којима се прича. Видим да је и Мариника Тепић коментарисала. Али код њих то изгледа функционише на принципу ‘колико пара толико музике’”, поручила је политичарка Дарија Кисић Тепавчевић.

Некад била омиљена докторка 

Докторка Дарија Кисић Тепавчевић постала је константа у јавном животу Србије с појавом епидемије коронавируса. Конференције за медије владиног Кризног штаба биле се централни дневни догађај, а њене речи помно је пратила читава земља. У том периоду побрала је симпатије великог дела јавности који ју је доживљавао као особу која улива сигурност. 

Поверење је временом почело да се круни, најпре због изјаве коју је дала Радио телевизији Србије, а у којој је навела да смо први регистровани случај заразе коронавирусом имали 1. марта (2020), а не 6. марта, како нам је то саопштено. Ипак, након оштрих реакција јавности због сумње да су нас власти лагале, Кисић је себе већ сутрадан демантовала, тврдећи да је направила лапсус и да је хтела да каже „у првој недељи марта“, а не 1. марта.

Ово оправдање, међутим, није било уверљиво, али ни сва она која је касније износила.

Уклањање венца са споменика погинулој деци

Државна делегација, коју је предводила Кисић, на годишњицу НАТО бомбардовања положила је венац на споменик „Били смо деца“ у Ташмајданском парку. Међутим, камере Неwсмаx Адрие забележиле су тренутак када њен протокол уклања венац који су претходно на тај споменик положили студенти Правног факултета.

Протоколу је очито био циљ да камере сниме како чланови државне делегације први полажу венац, а на снимку се чује како ће онај који је претходно постављен бити враћен. То се међутим није догодило.

Кисић Тепавчевић је за Танјуг рекла да није видела да је цвеће које је раније постављено привремено уклоњено и да то не би дозволила да је видела, без обзира што правила протокола то предвиђају.

„Жао ми је што је протокол то урадио, али то су правила по којима они поступају деценијама, независно од тога ко је министар“, рекла је министарка.

Скупо вино, привилеговане прославе

Кисић Тепавчевић је скренула пажњу на себе и када је на аеродрому ухапшен Симон Симоновић, а који јој је слао СМС поруке изреволтиран након што је сазнао да су она и Александар Вулин у ресторану у Белвилу правили прославу затвореног типа (у време када су кафићи и ресторани затворени) и да су попили пића за неколико хиљада евра.

У неким од порука он је наводно написао: „Је л’ лепо вино за 16.000 евра“, „Лажете народ“, „Обавестићу медије“…

Симоновића је БИА ухапсила на аеродрому, приликом слетања из Норвешке, због сумње да је прогањао министарку за рад. Он је саслушан у Тужилаштву за високотехнолошки криминал, након чега је пуштен да се брани са слободе.

У краткој изјави Кисић Тепавчевић је поручила да надлежне службе треба да раде свој посао.

„Ни до сада никада нисам коментарисала неистине поводом изјава о себи и о својој породици. Сматрам да треба да постоји одговорност за јавно изговорену или написану реч. Надлежне службе раде свој посао…“, рекла је она.

Већи проблем камере него насиље над децом

Министарка се „показала“ и када је реч о случају када су радници Центра за социјални рад под присилом покушали да одузму децу од њихове непокретне баке. Кисић Тепавчевић је, уместо неприличног и насилног понашања, радницама овом приликом највише замерила што су дозволиле да целој сцени присуствује треће лице и све то забележи камером.

“То се види на основу снимка, а надзор ће много детаљније да покаже, дошло до одређених прекршаја где сами социјални радници на терену нису смели да дозволе ни присуство трећих лица када се спроводе активности”, рекла је Кисић Тепавчевић.

На питање да ли мисли на човека који је снимао, министарка је одговорила потврдно.

А на константацију новинарке “шта би онда било да није њега било“, рекла је:

“Са тог аспекта, можемо и тако да посматрамо…”.

„Изађите на изборе“; „Утакмице нису опасност“

Уочи избора званично је број заражених и умрлих од коронавируса био драстично смањен, а подаци које је касније БИРН открио показују да је тај број био вишеструко већи.

Упркос томе, Кисић је на дан избора рекла да је важно да грађани изађу на изборе.

Након изборног дана, епидемиолошка ситуација је званично поново букнула, а чланови Кризног штаба, међу којима је била и она, говорили су да то нема везе са повећањем броја заражених.

„Одлазак на бирачко место не представља већи ризик него одлазак у продавницу, одлазак у јавни превоз“, објашњавала је Кисић Тепавчевић и додала да су се тај дан поштовале све мере превенције.

Она је више пута говорила и да дерби између Партизана и Црвене звезде, на коме је било више од 15.000 људи – није био велики ризик.

Тако је 19. јуна 2020. године Кисић рекла да дерби „није био скуп високог ризика, јер је одржан на отвореном“, односно, да „било каква манифестација на којој је више људи представља ризик, али је недавни фудбалски дерби био на отвореном где је могућност заразе мања, па се у односу на број присутних и оболелих, не сматра да је то био скуп великог ризика“.

У салону без маске

Министарка је била „звезда“ друштвених мрежа због фотографије из салона лепоте на којој ем не носи маску, ем пуши цигарету.

Тако се испоставило да је она у истом тренутку кршила неколико прописа државе чији је државни функционер.

Подсећамо, у затвореном јавном простору, пушење је забрањено, а Влада Србије, чији је члан, наложила је тада да се у затвореним јавним просторима обавезно носи маска.

О овом „гафу“, актуелна министарка се није оглашавала.

Брату Кисић Тепавчевић милионски послови од државе

У време епидемије БИРН је открио и да су компаније блиске Бојану Кисићу, брату Кисић Тепавчевић, добиле 27 уговора са јавним предузећима и министарствима.

Истраживање је показало да су од 2013. године до данас фирме НИТЕС групе, а чији је један од директора Бојан Кисић, само у Србији потписале 27 уговора вредна око 26,8 милиона евра, саме или у конзорцијуму са другим фирмама.

Само у априлу 2020, НИТЕС је склопио три уговора са Министарством здравља, укупне вредности 3,2 милиона евра.

Дарија Кисић Тепавчевић није одговорила на БИРН-ова питања у вези са тендерима јавних предузећа на којима је учестовала фирма повезана са њеним братом. Кисић Тепавчевић је у писаном одговору само навела да њен брат није задужен за ковид-19 информациони систем.

Дан по откривању афере, некада омиљена докторка, није се појавила на седници Кризног штаба и тако избегла да је новинари питају о пословима њеног брата.

Кривокапић и Ђукановић имају перфидан план, циљ је да се проценат Срба спусти испод 20 одсто! Више о томе читајте ОВДЕ.

Извор: nova.rs

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА