У вежбама се користи више од 400 јединица различите технике, од авиона и хеликоптера до тенкова и оклопних возила.
Русију на маневрима престављају војници и официри Далекоисточног војног округа. Већ на почетку маневара своје умеће у заједничким акцијама показали су пилоти и тенкисти. Руски пилоти су гађали замишљене циљеве модернизованим авионима СУ-30, а Кинези су летели са авионима "дзјан 11" и "дзјан 7". Интересантно је да су руски тенкисти возили и гађали са кинеских тенкова и оклопних возила.
Кинески медији су овим маневрима дали велики публицитет. Пекиншки листови истичу да је уочи почетка вежбе био формиран заједнички штаб у којем ће кинески и руски генерали командовати вежбом. Циљ је да се провери колико могу бити ефикасне заједничке акције оних јединица које се баве праћењем потенцијалних противника, правовременим откривањем позиција непријатеља и његово уништавање.
Иако руски и кинески највиши руководиоци стално истичу да јачање њихове војне сарадње није уперено против било које земље већ има чисто одбрамбени карактер, у време маневара разни аналитичари износе своја мишљења ко је тај "замишљени противник". Овог пута се говорило и писало да Кинези и Руси вежбају заједничке активности које су порука агресивним талибанима какав би могао да буде одговор Пекинга и Москве у случају да они крену да прелазе границу Авганистана. Али један број војних коментатора тврди како су заједничке кинеско-руске вежбе сигнал Вашингтону да би две моћне армије могле бити савезнице у случају да Американци крену у неку војну авантуру.
Кинези ће ускоро учествовати на војним играма које се традиционално одржавају у Подмосковљу на полигону Нахабино. Те игре неки зову и "војном олимпијадом". Поред Руса и Кинеза на тим војним играма учествују и Белорусија, Таџикистан, Узбекистан, Монголија, Израел као и представници тих традиционалних војних игара. Кинези и Руси ће учествовати на маневрима земаља чланица Шангајске групе.
У Пекингу и Москви кажу да Запад не може да замера Кинезима и Русима што организују заједничке маневре јер Американци и њихови савезници такође имају своје вежбе.
У Вашингтону опет објашњавају да њихове вежбе имају за циљ да "одбију агресоре на многим фронтовима". Тако је Америчка флота организовала ових дана највеће маневре у последњих 40 година како би се Кини послао "јак сигнал упозорења". У тим морским маневрима поред Американаца учествују и Британци, Аустралијанци и Јапанци. Крајем августа заједничке морске вежбе ће имати САД и Индија.
Заједничке вежбе од 2005.
Агенција Ројтерс оцењује да су ове вежбе сигнал да Кина и Русија проширују војну сарадњу, док руски лист "Комерсант" пише да је ово први пут да ће руски војници користити кинеско оружје, а руско министарство одбране саопштава да су маневри "усредсређени на борбу против тероризма". Русија и Кина организују заједничке војне вежбе од 2005. године.
Како је Лазански уништио Хрвате прочитајте ОВДЕ.
Извор: Вечерње новости