- Што се тиче украјинске кризе, тамо у принципу сваки режим постаје све безнадежнији и безнадежнији. Не знам чак ни шта да очекујем - рекао је он.
Према његовом мишљењу, једна од великих „проблема данашње украјинске власти је у томе што она доследно и упорно уводи санкције сопственим грађанима“.
С тим у вези, шеф руске диломатије је додао да нико од западних колега не обраћа пажњу на то флагрантно кршење елементарних људских права.
Коментаришћи перспективе Минског процеса, Лавров је рекао да руска страна инсистира на томе да власт у Украјини престане да води у ћорсокак регулисање ситуације у Донбасу.
Подсећања ради, питање решавања ситуације у Донбасу разматра се, између осталог, и на састанцима контакт групе у Минску, која је од септембра 2014. године усвојила три документа који регулишу кораке за деескалацију сукоба. Међутим, и након споразума о примирју између сукобљених и даље долази до размене ватре.
Раније је украјински председник Владимир Зеленски спровео у дело одлуку Савета за националну безбедност и одбрану Украјине о увођењу санкција на пет година телевизијама „112 Украјина“, „ЊузВан“ и „Зик“, као и посланику Врховне раде из фракције „Опозициона платформа – за живот“ Тарасу Козаку, који је власник наведених опозиционих медија.
Странка је осудила ту одлуку и назвала је манифестацијом диктатуре и кршењем слободе говора у земљи. Телевизије су престале са емитовањем.
Иначе, лидер поменуте украјинске странке је Виктор Медведчук којег Кијев сумњичи за велеиздају и проневеру националних ресурса на Криму, заједно са његовим партијским колегом Козаком. Суд у Кијеву је 13. маја одредио Медведчуку меру кућног притвора. Он је оповргао све оптужбе, оценивши да се ради о политичком прогону.
Застава „Талибана“ над Кабулом? Више о томе ОВДЕ.
Извор: rs.sputniknews. com