У саопштењу достављеном медијима, Удружење је најоштрије осудило отпор хрватске деснице, пре свега непризнате „Хрватске православне цркве“, која вуче корене из Независне државе Хрватске и позива да се уместо српског идентитета промовише категорија „Хрват - православац“.
Указујући на значај овог пописа становништва, подсећају да је реч о трећем попису од осамостаљења Хрватске и првом од њеног уласка у Европску унију и поручују да је основни проблем то што је у Хрватској Срба све мање.
Подсећају да је пописом становништва пре ратних сукоба, из 1991., у Хрватској било више од 600.000 Срба, први послератни попис 2001. показао је бројку од 201.600 припадника српске заједнице, а од прошлог пописа из 2011. године, када их је било 186.000, и доношења Закон о пребивалишту према којем их је избрисано око 70.000, што значи да ће их на овом попису бити знатно мање.
У Удружењу се надају да ће, како истичу, без обзира на број припадника националних мањина који покаже предстојећи попис, у Хрватској смањивати анимозитет према другачијим, и да ће коначно као чланица Европске уније на богатство различитости почети да гледа као на своју предност.
Подсећају да су институције Срба у Хрватској да би олакшале попис осмислиле заједничку кампању Буди е-Србин!, и израдиле интернетску страницу е-Србин на којој су дата упутства за попис, а објашњено је и која сва права српске заједнице у Хрватској произлазе из службеног бројног стања.
Срби су позвани да се слободно изјасне о томе што јесу, које су националности, којој вероисповијести припадају и којим језиком говоре, без било каквих ограничења и притисака.
Прва фаза пописа у Хрватској, односно могућност самопописивања путем интернет странице е-Грађанин, почиње 13. септембра односно 27. септембра класичним путем.
Истиче се да попис није само од значаја за даљње друштвене и демографске пројекције и анализе него првенствено ради остваривања појединачних права.
Како је Милан Кнежевић размонтирао Ђукановића, погледајте ОВДЕ.
Извор: Танјуг