Орбан је рекао да у Мађарској постоји израз да пут у Европу увек води кроз Балкан, и да то није питање избора већ геополитичка чињеница.
"ЕУ, а поготову земље које су основале ЕУ, мисле да је Балкан тампон зона, а западни Европљани желе да сигурно и комфорно живе, и да ако дође до конфликта са југоистока, да не би требало да дође до Беча, Берлина или Француске", рекао је Орбан.
Он је додао да је питање да ли ће ЕУ променити статус Балкана који ће бити болан за његове становнике или ће употребити нову стратегију, "а нова стратегија се зове интеграција".
"Балкан не би требало да буде тампон зона већ део ЕУ", рекао је он и додао да је Балкан потребан Европској унији, колико и она њему.
Орбан је издвојио да је Мађарска економска корпорација са Балканом обећавајућа након 2015. године и да су се мађарски односи са Балкном значајно побољшали.
"Ако се прошетате Будимпештом, видећете Трг Бошњак - босански трг, видећете српске кафиће и цркве и Албанце који живе и раде у Мађарској", рекао је Орбан.
Ковач: Вишеградска група подржава проширење, запад се уморио
Председница Одбора за европске интеграције Скупштине Србије Елвира Ковач изјавила је данас у Будимпешти да земље Вишеградске групе подржавају проширење Европске уније на Западни Балкан, а посебно Мађарска, на чему им је Србија захвална.
Ковач је данас учествовала на Конференцији председника парламената земаља Југоисточне Европе у главном граду Мађарске и навела да је главна порука скупа захвалност Мађарској и слање још јаче заједничке поруке о значају проширења, која може да дође до доносилаца одлука.
Са друге стране, Ковач је указала да је проблем што су се земље западне Европе умориле од проширења, не желе да причају о томе, јер није популарно и не доноси гласове.
"Вишеградска група треба да буде што гласнија у оквиру ЕУ по питању проширења, да максимално подржавају све наше земље, што Мађарска чини, а и остале земље Вишеградске групе", рекла је Ковач.
Она је додала и да је улога парламената у процесу прикључења ЕУ све већа, од како су Србија и Црна Гора прихватиле нову методологију.
"Улога парламената у процесу преговора је све већа. Парламенти имају већи контакт са грађанима и контролишу своје владе и требало би да лобирају у својим земљама", рекла је Ковач.
Шта је Виктор Орбан рекао о локдауну, прочитајте ОВДЕ.
Извор: Танјуг