У току крвавог обрачуна у више већих градова Казахстана настрадао је велики број људи. По службеним информацијама повређено је 95 полицајаца, а ухапшено је више од 200 демонстраната. Грађани Алма Ате, Шикмента, Таразе и још неколико градова силом су хтели да заузму зграде градске управе.
О томе колико су били жестоки сукоби показује и то да су оштећена 37 полицијских аутомобила а демонстранти су такође направили штету на зградама државних институција.
Да би смирио ситуацију председник Касим Токајев је изјавио да је за насталу ситуацију посебно крива влада, па је зато усвојио њену оставку. За вршиоца дужности постављен је досадашњи потпредседник владе Алихан Смаилов.
Протести су почели због поскупљења цена на гас који користе аутомобили. Литар гас је коштао 60 тенге што је око 12 центи, а од првог јануара је скочио дупло. Становници градова Мангурске области Актау и Жанаозене су изашли на улице и обуставили саобраћај. Иначе главна налазишта нафте и гаса у Казахстану су управо у Мангурској области. Демонстранте су подржали у највећем граду Алма Ати, престолници Нур-Султану, центру металургије Караганди, Атирау и још неким мањим градовима.
Чак кад је председник Казахстана казао да ће се цене гасу вратити на старо демонстранти нису напуштали улице. Најкрвавији сукоби су били у Алма Ати где су демонстранти нападали полицајце који су се морали бранити шок-бомбама.
Власти су увеле полицијски сат до 19 јануара у Мангистауској области и Алма Ати. Да би смирило ситуацију руководство земље је одлучило да не допусти раст цена не само енергентима већ и основним прехрамбеним производима у наредних 180 дана.
Они који кажу да је у Казахстану био покушај "цветне револуције" истичу да су демонстранти кренули на освајање зграда где се налазе државне инситуције и скандирали су "Старче одлази" алудирајући на Нурсултана Назарбајева који је председничку фотељу 2019. препустио Токајеву, али је остао на функцији председника Савета безбедности Казахстана.
У гасопрерађивачком сектору кажу да је сада производна цена горива двоструко већа од продајне и то доводи до губитака. Осим тога опрема за прераду гаса је застарела. Истовремено се удвостручио број возила који у Казахстану користе гас уместо бензина.
Извор: Новости