Према новим одредбама измењеног Закона о председнику Црне Горе, које је усвојио парламент, сада је Мило Ђукановић дужан да предложи мандатара у року од 30 дана од изгласавања неповерења влади у скупштини. Дужан је да то уради и уколико влада не добије поверење у скупштини – ако председник владе поднесе оставку или му престане мандат из било ког разлога у складу са законом.
Посланик Демократског фронта Предраг Булатовић каже да би кабинет Миодрага Лекића могао бити изабран крајем новембра или у децембру.
Ђукановић је крајем септембра завршио консултације са неким партијама, након чега није дао мандат Лекићу и на тај начин игнорисао очекивање посланика коалиција које су победиле на августовским парламентарним изборима 2020. године. Булатовић је саопштио да је јавни интерес да се дође „до владе која има подршку 41 посланика”.
„Куд ће већи јавни интерес него да се спречи неуставно дејство председника да не омогући избор владе. Утврђивање мандатара не значи да ће се она и формирати, али верујем да ће вештина господина Лекића довести до тога”, навео је Булатовић.
Измењеним одредбама закона обавезује се да председник државе да, 15 дана од почетка важења прописа, обави нове разговоре за премијера, али се, како сматра већина посланика, Ђукановић може оглушити од те нове обавезе.
"Ако се Ђукановић оглуши, а ми имамо подршку 41 посланика, Лекић може да отпочне разговор о формирању кабинета јер је то воља грађана од 30. августа и није у супротности са актуелним дешавањима о томе ко не може бити у власти," каже Булатовић.
У измењеној верзији закона пише: „Председник предлаже мандатара након обављених консултација, у форми разговора са представницима свих политичких партија, група грађана и независним посланицима заступљених у скупштини. Председник се кроз разговор, или достављањем писаног обавештења од представника политичких партија заступљених у скупштини, или достављањем потписа подршке посланика у форми петиције, информише о постојању подршке кандидату за мандатара.”
Новина је да се и позив за консултације упућује у писаној форми и оне морају бити завршене најкасније три дана пре истека рока за предлагање мандатара скупштини.
„Председник је дужан и да за мандатара предложи кандидата који има подршку већине од укупног броја посланика скупштине, након што он прихвати кандидатуру”, прецизирано је Законом о председнику. „Уколико скупштинска већина није постигнута у корист једног кандидата, председник може предложити кандидата са доминантном скупштинском подршком, али након поновних консултација.”
Сада је председник је дужан да „дан након истека рокова за утврђивање мандатара, предложи скупштини доношење одуке о скраћењу мандата, ако предлог мандатара кроз поступак консултација није могао бити утврђен или утврђени кандидат није прихватио кандидатуру”.
Закон је обавезао да се седница парламента са предлогом одлуке председника „закаже по хитном поступку и одржи у року од пет дана од дана достављања предлога скупштини, а ако скупштина не усвоји предлог одлуке председника да себи скрати мандат, поступак предлагања мандатара се понавља”.
Америку чека сценарио гори од вијетнамског! Више о томе прочитајте ОВДЕ.
Извор: Политика