„Залихе многих кључних оружја и муниције су скоро исцрпљене, а време чекања на нову производњу пројектила траје месецима, а у неким случајевима и годинама“, наводи Пост у тексту који детаљно описује како су САД усмериле око 20 милијарди долара војне помоћи у Кијев ове године. Од тога је само шест милијарди долара било у новим уговорима о оружју, док је остатак дошао из залиха Пентагона, додаје лист.
Амерички војно-индустријски комплекс може да произведе око 14.000 граната за хаубице калибра 155 мм дневно, цитира Пост секретара америчке војске Кристин Вормут, док украјинске снаге троше око 6.000 дневно током тешких борби.
Амерички војно-индустријски комплекс је „тренутно у прилично лошем стању“, рекао је за Пост Сет Џонс из вашингтонског Центра за стратешке и међународне студије (ЦСИС).
„Ми смо заиста на ниском нивоу… и чак се не боримо“, рекао је Џонс, додајући да у сценаријима у којима се САД суочавају са Кином или Русијом у конвенционалном сукобу, „нећемо издржати четири или пет дана у рату пре него што нам понестане прецизних пројектила”.
— Дневне Новине Правда (@NovinePravda) December 24, 2022
Вашингтонови савезници у Европи су у сличном стању, објавио је у четвртак Вол стрит журнал. Михал Стрнад, власник чешког конгломерата муниције, рекао је да Украјина сажваће 40.000 граната месечно, док све европске чланице НАТО заједно могу произвести 300.000 годишње.
„Европски производни капацитети су крајње неадекватни“, рекао је Стрнад, додајући да би било потребно и до 15 година за обнављање залиха по садашњим стопама производње, ако би се сукоб некако окончао сутра.
Москва је више пута упозоравала САД и њихове савезнике да би испоруке све модернијег и далекометног оружја могле да доведу до директне конфронтације између Русије и НАТО-а и оптужила Запад да продужава сукоб и изазива смрт цивила у Украјини.
Док западни званичници месецима захтевају повећање производње, недавно законодавство ЕУ блокирало је многа улагања у производњу оружја означавајући је као „неодрживу“, наводи Журнал. Немачка је сада у процесу финансирања фабрике у Румунији која би могла да производи муницију НАТО и совјетског калибра за Украјину.
Пентагон покушава да реши проблем обучавањем украјинских трупа да се „боре више као Американци“ и да користе различите тактике, наводи Пост.
„Мислим да ако можемо да обучимо веће формације - чете, батаљоне, како да користе ватру, да створимо услове за маневар, а затим да будемо у стању да маневришемо као што сте видели да [америчка војска] маневрира на бојном пољу, онда мислим да ћемо мо бити на другом месту. Онда вам не треба милион граната“, рекао је за медије високи амерички званичник, који није желео да буде именован.
МИНИСТАР МИШЧЕВИЋ: Осуђујемо агресију Русије и помажемо обнову енергетског система Украјине
Извор: Vostok.rs