У интервјуу за портал Економија онлајн, Шахини истиче да тзв Косово има резерве угља за наредних 600 година, а сучавамо се, каже, са рестрикцијама.
- Прво, одбијање резерви гаса из фонда МЦЗ преко годину и по дана. Друго, одбијањем неких земаља које су тражиле угаљ са Косова уз компензацију за струју, као што је Македонија, са којом смо имали неколико састанака, али договор није постигнут... Друго, Србија је тражила угаљ индиректно и директно. Из Србије на Косово стиже око 400 милиона евра готових производа. У овом случају смо имали прилику да смањимо трговински биланс са овим земљама, који је тренутно негативан - рекао је Шахини.
Шахини каже да се до податка о губицима дошло на основу истраживања у којима је учествовало 25.000 предузећа, која током рестрикција користе разне врсте генератора, а трошкови за деривате достижу цифру од око милион евра на дневном нивоу.
Истраживање је спроведено од 16. августа, када су почеле рестрикције.
- Ова предузећа троше преко 600.000 евра дневно само за деривате генератора. Заједно са предузећима која с времена на време користе генератор (а не 6 сати дневно током трајања рестрикције), ова цифра обухвата износ од милион евра дневно - рекао је.
Додао је да нема информација да су због ове кризе неки послови угашени, али је упозорио да ако се овако настави, и то се може очекивати.
Извор: Танјуг