Најновије

РУСИМА ТРЕБА ЈОШ ПЕШАДИЈЕ ЗА УКРАЈИНУ: Зашто је Путин потписао указ о повећању броја војника за 137.000

Вест да је председник Путин потписао указ којим ће се руска војска повећати за 137.000 људи објавиле су све водеће светске агенције, а јуче су главни војни руски експерти објаснили због чега је то Путин учио баш сада, као и из којих ће се људских резерви повећати број војника.

Фото: Министарство одбране Руске Федерације

У једном се сви слажу - да за брже напредовање Русима треба бројнија пешадија. А оружане снаге ће се увећати доласком добровољаца, а не мобилизацијом. У Русији су одавно схватили да је на фронту користан једино прекаљен војник, а не они који су недавно добили у руке пушку или аутомат.

Угледни московски војни коментатор, бивши портпарол министарства одбране Русије, пуковник Виктор Баранец каже да ће Оружане снаге Русије од првог јануара 2023. године имати два милиона и 39.758 људи. Али од тог повећања неће бити сви професионални официри и војници. Од јануара ће руска војска имати војника и официра милион и 150.628, а све остало су "помоћна занимања", од кувара до књиговођа, без којих армија не може да функционише.

Руска армија сада по службеним подацима има милион и 13.000 војника и официра. Тај састав ће бити ојачан за 137.000 људи и они ће, по мишљењу пуковника Виктора Баранеца, бити појачање руским снагама у Украјини. До сада су, осим професионалних официра у Украјини, ратовали и руски професионални војници, они који су у њој по уговору.

- Да би се заузео Николајев, Одеса и на другој страни Харков, потребне су свеже снаге. Русија сада има око 450.000 професионалних војника. Од 150.000 до 200.000 је већ у Украјини. Њима ће се придружити нови људи из региона који су прошли војну обуку - објашњава Баранец.

Војни експерт из Института земаља независних држава, тј. једног броја бивших совјетских република, Владимир Јевсејев каже да су професионални војници добијали плату од министарства одбране, док су добровољци добијали новац из регионалних руских буџета.

У ТВ емисијама у Русији се често говори да је до сада уништено 80 одсто официрског састава украјинске војске и да украјински војници највише гину од руске артиљерије.

- Наравно да у рату не гине само једна страна. И руска армија има погинуле и рањене, али је тај број знатно мањи од оног на другој страни фронта - каже Јевсејев.

У Кијеву су најављивали да ће за летњу офанзиву мобилисати милион резервиста. Међутим, сада су све те приче утихле јер су дезертери све бројнији и гласнији и преко друштвених мрежа говоре о слабој организацији украјинске војске.

- У совјетско време се за команданта батаљона официр припрема десет година. Не може се брзо припремити руководећи војни кадар. Уосталом, то се добро види кад украјинска војска на фронту покушава да затвара своје рупе тако што доводи резервисте и има само велике губитке - кажу московски војни експерти.

Нуклеарна електрана Запорожје се јуче још једанпут нашла у центру пажње после саопштења украјинског председника Владимира Зеленског датог у јутарњим сатима да је свет за длаку избегао нуклеарну катастрофу и да је снабдевање електричном енергијом из Запорожја сатима било прекинуто због руског гранатирања у тој области. Москва је све демантовала.

А онда је у поподневним сатима стигла вест да је електрана наставила снабдевање електричном енергијом Украјине, пошто је свих њених шест реактора поново повезано на украјинску мрежу.

Служба безбедности Украјине (СБУ) подигла је оптужницу за ратне злочине против шефа Чеченске Републике Рамзана Кадирова. СБУ је на свом телеграм-каналу саопштио да је прикупио "безусловне доказе о ратним злочинима које је починио Рамзан Кадиров".

Милиони евра одлазе у дим

Русија сагорева велике количине природног гаса које би раније извозила у Немачку, док трошкови енергије расту у Европи, пренео је Би-Би-Си. Према наводима британског сервиса, фабрика у близини границе Русије са Финском сагорева око 4,34 милиона кубних метара гаса, у вредности од 10 милиона долара сваког дана. Фабрика се налази у близини компресорске станице на почетку гасовода "Северни ток 1", којим се гас транспортује у Немачку. Фински грађани пријавили су да су током овог лета видели велики пламен, а истраживачи су пријавили значајно повећање топлоте која долази из тог објекта.

Иако је сагоревање гаса уобичајено у постројењима за прераду, што се обично ради из техничких или безбедносних разлога, размере овог сагоревања збуњују стручњаке.

Цена гаса у Европи порасла је јуче за око четири одсто, прекорачивши ниво од 3.300 долара за 1.000 кубних метара.

Поједини експерти процењују да би цене гаса могле да скоче на рекордних 5.000 долара за 1.000 кубних метара током зиме у случају врло хладног времена и смањења залиха у складиштима.

ЛУКАШЕНКО: Наши авиони носе нуклеарно оружје

Председник Белорусије Александар Лукашенко изјавио је јуче да су белоруски авиони модификовани тако да могу да носе нуклеарно оружје.

- Једном смо ја и Путин у Санкт Петербугу изјавили да ћемо белоруске авионе "су-24" модификовати да би могли да носе нуклеарно оружје - рекао је Лукашенко. - Све је завршено.

Истакао је да је Белорусија спремна да адекватно одговори на претње Запада.
- Они морају да схвате да их, ако крену на ескалацију, никакви хеликоптери, никакви авиони, неће спасити - навео је Лукашенко и упозорио Запад и да је Минск, у случају озбиљне провокације против Белорусије, дефинисао циљеве.

- Центри одлучивања, знамо који су - додао је белоруски председник.

Извор: Новости

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Небојша Јеврић: Молер

На зиду Парохијског дома, увек пуног, дао је да се нацрта Ајфелова кула са минаретом и хоџ...

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА