Најновије

УКРАЈИНА ДОЗВОЛИЛА РУСКЕ ПИСЦЕ У ШКОЛАМА: Али само одређене

Украјинске власти поручују да ће у школском програму стране књижевности бити остављени само они руски писци који су били директно повезани са Украјином. Ово је изјавио начелник Одељења за опште средње и предшколско образовање Министарства просвете Украјине Јуриј Кононенко. Николај Гогољ, Владимир Короленко, Иљф и Петров, Михаил Булгаков класификовани су као „дозвољени“.

Николај Васиљевич Гогољ (Фото: РИА Новости)

„Концептуално гледано, одлучено је да писци који су писали на руском, а чији је рад био уско повезан са Украјином, односно, или су рођени у Украјини, или су дуго живели у Украјини, или су у својим делима одражавали украјинску тематику. њихов рад ће остати у наставном плану и програму“, рекао је Кононенко.

Истовремено је Гогоља назвао украјинским писцем: „Николај Гогољ је заправо наш украјински писац, који је много учинио за украјинску културу.

Даље из његових речи следи:
„Проучаваће се и рад Михаила Булгакова „Псеће срце“. Програм ће наставити да проучава рад Анатолија Кузњецова „Баби Јар“, јер је ово знаменито дело, документарно, уско повезано са трагичним догађајем који се догодио на територији Украјине. Такво дело као што је „12 столица“ Иљфа и Петрова, такође ће се изучавати у школском програму.

Подсећамо, у јуну ове године Министарство просвете и науке Украјине објавило је планове да уклони радове руских и совјетских аутора из школског програма стране књижевности. Одлуку о промени школског плана и програма одобрила је радна група при министарству 13. јуна.

Под забраном радне групе при Министарству просвете су светски познати руски писци и песници: Лав Толстој, Фјодор Достојевски, Антон Чехов, Александар Пушкин и други. Њихова дела биће потпуно забрањени у украјинским школама. Истовремено, радна група је предложила да се искључи или у великој мери смањи удео Гогоља и Булгакова, „који су рођени и писали у Украјини и о Украјини”. Међутим, дела ових аутора као што су „Државни инспектор“, „Нос“, „Мајстор и Маргарита“ и друга биће цензурисана. Истовремено, предлаже се да се дело Николаја Гогоља из „стране књижевности“ пренесе у „украјинску књижевност“, а у слободним часовима да се проучавају дела америчких и европских аутора: Стивенсона, Дикенса или Жила Верна. Планирано је, на пример, у школском програму за 6. разред да се Криловљеве басне замене Лафонтеновим.

Чеховљеве приче „Камелеон”, „Дебело и танко” препоручује се да се замене причама француске списатељице Ане Гавалде или дело О. Хенрија „Вођа црвенокожаца”. Украјинске власти ће из програма 7. разреда „изрезати” древни руски еп „Иља Муромец и славуј разбојник” и заменити га енглеским „Како је Робин Худ постао разбојник”.

О нападу на нуклеарну електрану у Украјини прочитајте ОВДЕ.

Извор: Правда

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА