Најновије

ХИЛ НАСТАВЉА ДА ПРОВОЦИРА СРБИЈУ: Зашто још увек није протеран?

Амбасадор САД у Србији Кристофер Хил каже за Н1 да процес дијалога између Београда и Приштине "мора да успе", мисли да све већ предуго траје, "морамо убрзати дијалог, јер не можемо да имамо овакве догађаје који ће га ометати", алудирајући на напад у Бањској 24. септембра у којем је убијен један косовски полицајац, а касније и три Србина. Истиче да је дијалог две стране једино решење.

На питање да ли САД имају нека посебна очекивања од истраге против некадашњег потпредседника Српске листе Милана Радоичића који је рекао да је он одговоран за напад наоружаних људи у Бањској, каже да не верује да имају нека посебна очекивања од истраге, „осим тога да је она потребна, да се тај догађај расветли“.

„Оно што знамо до сада нема бас некаквог смисла, морамо да имамо гаранције да се то више неће поновити. То заиста није било корисно. Треба нам у коначници дијалог и процес који треба да се заврши са одређеним уступцима и концесијама. Оно што се десило у Бањској није корисно за нашу дипломатију“, истиче Хил у интервјуу за Н1.

Додаје да је од српских власти чуо нека објашњења и мисли да ће их бити више, али да „српске власти морају да схвате да је ово веома озбиљно питање, потребни су нам мир и стабилност на Балкану, оно што се десило 24. септембра у Бањској је управо супротно томе“.

„Желимо темељну истрагу да бисмо схватили шта се десило, не интересује ме да ли је неко нечији пријатељ или не“, поручује Хил, одговарајући на питање да ли очекује истрагу према закону, имајући у виду да је председник Србије Александар Вучић јавно рекао да је Радоичић његов савезник.

„Желим да знам шта се десило, ко је шта радио“, наглашава.

А упитан да ли је могуће да Вучић није знао ништа о догађајима у Бањској, каже да ће на то питање боље моћи да одговори када види резултате истраге, „многи људи постављају то питање шта је председник знао и када“.

„Не ради се само о Србији и људима на северу Косова којима је објашњење потребно. На Косову је и Кфор, односно НАТО. Потребне су нам гаранције да се то неће поновити, потребни су нам мир и безбедност“, указује Хил.

А на то да ли је раније очекивао истрагу против Радоичића, каже да су САД „дуго имале на оку Радоичића, још док је био на списку санкционисаних особа, он ће на крају вероватно бити оптужен за нека кривична дела“.

На констатацију да се воде две истраге против Радоичића – једна у Београду и друга у Приштини, и на питање у коју би на крају поверовао, он каже да не би то назвао „никаквим такмичењем истрага, очекујем да ће званична бити она која да већа и боља објашњења“.

А да ли би и којих последица било ако се покаже да су српске власти биле умешане у догађаје у Бањској, он оцењује да је то хипотетичко питање у овом тренутку.

„Међутим, постоји питање ко је и када знао за те догађаје, не желим да ометам истрагу, то је и један од разлога због којих нам је потребна темељна истрага да те ствари расветлимо“, поручује.

Истиче да су битне чињенице, „за којима трагамо и покушавамо да се вратимо на политички дијалог“, додајући да не верује да постоје разлике у ставу америчке владе у Београду и Приштини, већ „можда има разлике у томе како јавно формулишете поруке“, одговарајући на питање о различитим порукама његовог колеге у Приштини Џефрија Ховенијера и њега.

„Тешко је вратити се на тај пут (дијалога) кад постоји такво ремећење мира и безбедности до којих нам је свима стало“, указује.

„Једино кога подржавам је америчка влада“

А на питање да ли подржава Вучића, као што неки сматрају, наводи да подржава политику владе САД, „једино кога подржавам је америчка влада“.

„Морамо да имамо деескалацију и због тога сам био на југу, са (шефом делегације ЕУ Емануелом) Жиофреом, да погледамо распоред војске“, говорећи о Жиофреовој и његовој посети југу Србије како би се детаљније упознали са ситуацијом у близини административне линије Србије и Косова.

„Нас је српска страна позвала да одемо и сами погледамо, и одлучили смо да одемо, научили смо неке ствари о терену, сваки пут ако је нека ситуација проблем заиста је корисно из прве руке се уверити“, навео је Хил.

Упитан шта ће САД учинити да се спречи насиље које се у последње две године повећало на Косову, он оцењује да ако нема политичког процеса који ће ићи напред, имаћемо периодичне кризе. Додаје да је важно и да Кфор може да ради све оно што може.

„Јако је битно да се вратимо на дијалог. Једном када људи виде ‘аха то ће бити резултат’ биће мање склони да се баве насиљем, када знају резултат. Треба нам нека врста ЗСО, друго питање је да нам треба међународно учешће Приштине“, поручио је.

А на то како коментарише Ховенијерову изјаву да ЗСО неће имати извршна овлашћења, каже да „није корисно размишљати на начин да ли ће једна страна добити све а друга ништа, морамо да имамо концесија са обе стране“.

Казао је и да не умањује бригу многих српских грађана на ову тему, „схватам да је ово врло тешка ситуација за многе Србе, али морамо да дођемо до решења кроз политички процес и уступке“.

Подсетио је и да ускоро у регион долази делегација ЕУ и САД, на челу са специјалним изаслаником ЕУ за дијалог Београда и Приштине.

Упитан да ли ће они нешто ново донети са собом, каже „морате њих да питате“.

„Ја могу само да кажем да се надам да ће нешто ново донети са собом“, каже Хил и понавља да су најбитнија питања ЗСО и интернационализација Косова.

„Није у интересу Србије да Косово не учествује у међународној заједници, с друге стране је потребно да Косово има добре односе са Србијом“, оценио је Хил.

На питање да ли постоји неки пут између онога што се чује из Приштине – да је неопходно да Србија призна Косова, и тога да Београд то не жели, он истиче да „наравно да постоји пут између, а то је нормализација односа, да се створе околности у којима људи могу да живе нормалан живот, и мислим да је то могуће“.

„Човек покушава да пронађе решења која могу да трају наредних година. Видећемо да ли може да се смири ситуација и да се уложи у тај мир и безбедност. Корисно је да видимо да ли можемо да направимо споразум који ће трајати“, каже Хил.

На то да ли ће ЗСО бити формирана у скорије време, наводи да не прави такве прогнозе.

„Ово није спорт, могу да кажем да ће неки предлози бити изнети, од интереса за обе стране, надам се да ће људи послушати оно што ће им Лајчак рећи. Долази велика делегација, довешће Немце, Французе, и то говори да је ово питање битно за целу Европу и самим тим је важно и за САД“, указао је Хил.

На констатацију да преговори већ дуго трају и питање шта ће овога пута бити другачије, казао је да неко време није био овде и да када је дошао био је разочаран што проблем још није решен.

„Пуно је ствари којима се морамо бавити, не само питањем Косова, то је тешко питање. Знам да је Лајчак о томе разговарао са великим бројем људи, хајде да видимо шта Лајчак доноси“, казао је.

А шта ће САД урадити да заштите мултиетничност Косова, он истиче да је амерички став да жели да „независно Косово буде мултиетничка држава“.

„Ми подржавамо дијалог који има одређене елементе који треба да обезбеде постојање српске стране. Да није тако не бисмо разговарали о ЗСО. Верујемо да је то најбољи начин да се заштити српска заједница и да им се обезбеди будућност и то у њиховим домовима, а не да морају да оду на тракторима из својих домова негде другде. Ми ценимо наше односе са Србијом и стало нам је до добрих односа са свим Србима, и желимо да видимо да ли можемо то и да остваримо, и врло тесно сарађујемо са Лајчаком“, казао је Хил.

ГВОЗДЕНА КУПОЛА ГОРИ НА СВЕ СТРАНЕ: Палестински новинар предвидео све 10 дана пре! (ВИДЕО)

Извор: Нова

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Небојша Јеврић: Молер

На зиду Парохијског дома, увек пуног, дао је да се нацрта Ајфелова кула са минаретом и хоџ...

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА