Наступајући на Варшавском форуму, он је нагласио:
„То је било неопходно због понашања Русије, која је више од 15 година била партнер НАТО-а, али се онда догодила Грузија 2008., па Украјина 2014. и 2022. године.
СКОРО 300 МРТВИХ: Борбе на Доњецком правцу не јењавају...
Према Бауеровим речима, западна војна алијанса је стога активно радила од 2008. на промени приступа европских држава да се врате принципима колективне одбране:
„Почели смо да мењамо нашу војну стратегију 2019. године, што је довело до развоја детаљних војних планова који су одобрени [на Самиту шефова држава и влада НАТО-а у јулу] у Виљнусу.
Бауер у Варшави није крио: „Сврха тих планова је припрема за могући војни сукоб са Русијом.
Он је подсетио да је 2015. и 2016. НАТО већ распоредио четири батаљонске борбене групе на Балтику и у Пољској и да ће те групе - ако буде потребно - бити брзо трансформисане у бригаде.
Исти је случај са четири такве групе у Словачкој, Мађарској, Румунији и Бугарској, које су формиране пре почетка руске специјалне операције у Украјини.
„Сада морамо да будемо уверени да ће земље НАТО-а заиста спровести оно што је договорено. Јер НАТО је командовање и контрола, вежбе и стандардизација, али све трупе припадају земљама чланицама“, закључио је Бауер.
Претходно је бивши званичник америчке владе Грегори Вивер најавио да земље НАТО-а треба да ојачају своје нуклеарно одвраћање како би се супротставиле Русији. Он је оценио да Русија неће користити нуклеарно оружје током специјалне операције у Украјини, али да би га у будућности могла употребити против алијансе.
ЕСКАЛАЦИЈА НА ЗАПОРОШКОМ: Украјина кренула свом снагом у пробој линија
Извор: Факти.орг