Најновије

МАРКОВИЋ О ПРВОМ СВЕТСКОМ: У Немачкој беснела инфлација - Срби имали стабилну валуту

Предраг Марковић, истакнути српски историчар, гостујући на РТС-у, поводом 11. новембра, Дана примирја у Првом светском рату, подсетио је на неке важне историјске чињенице из тог периода.

Многе ствари су важне када је у питању Први светски рат, каже Марковић указујући на осећање солидарности са својом државом.

"Први светски рат је остао у бољој успомени него Други светски рат, јер није било грађанског рата. Цео народ је био сложан, чак су и политички противници нашли заједнички језик кад је дошла у питање одбрана отаџбине", додаје историчар.

Подсетио је на пример Димитрија Туцовића, који је био противник наоружавања и ратних кредита, али када је дошао рат, погинуо је херојском смрћу у Колубарској бици.

Када је реч о савезницима, и шта се променило у односу на тај период, Марковић указује да западни савезници, који су тада били на нашој страни, то више нису.

“Оно што је занимљиво за 11. новембар, јесте да је то једини празник који славимо заједно са западним савезницима. Празнује се у Аустралији, на Новом Зеланду, у Британији, Америци. Негде се назива Дан ветерана. И то је празник који нас повезује са тим западним савезницима, али они су нас, вођени неким својим интересима, мало заборавили“, сматра Марковић.

Велики рат је, каже Марковић, помало заборављен, па се у свету не води рачуна о броју жртава, којих је у Србији било готово милион и 300 хиљада.

“Ми треба да водимо рачуна о броју жртава. За почетак, да знамо колики је број. Ова бројка циркулише већ деценијама, никада није извршен попис. Тако да ми не знамо колики је број жртава. По најновијим истраживањима научника, он је мањи. Чему се ја радујем. Значи, неколико милиона људи је данас живо захваљујући томе што су њихови преци остали живи. А мислили смо да су погинули", наводи историчар.

Наталијина рамонда – Србија као феникс

Данас се на реверима носи Наталијина рамонда, цвет феникс, који се осуши и са једним заливањем потпуно оживи, као и српска држава и српски војници.

“То је дивно. Мени је она лепша од оног мака. Прво, лепши је свет. Има ту необичну судбину да издржава сваку невољу, баш као и наш народ“, истиче Марковић.

Марковић истиче да је Србија била једна од ретких земаља која је имала потпуно стабилну валуту за време Првог светског рата.

"Док је у Аустроугарској, Немачкој, беснела инфлација, ми смо имали динар са златном подлогом. Значи, толико смо били солидна држава, да смо успели да преживимо потпуну окупацију земље и да се вратимо у тријумфалном маршу у новембру, и да три пута увећамо своју земљу", подсећа Марковић.

Геополитичка слика света много је другачија у односу на период од пре 105 година, каже Марковић, јер после Великог рата европске силе више нису биле најмоћније на свету.

“Много је другачије. То је био европски свет. Први светски рат је слом Европе. После Првог светског рата, европске силе више нису биле најмоћније на свету. Уздигла се Америка после тог рата. Први светски рат је до те мере нарушио углед европских колонијалних сила, да су после њега колоније почеле да се полако одвајају од својих империја“, објашњава Марковић.

Прочитајте ОВДЕ шта Макрон каже о украјинској контра-офанзиви

Извор: Правда.рс / РТС

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА