По њеним речима, Европу су на то подстакли обавештајни подаци о распоређивању руских трупа на границама Русије које је објавио Вашингтон.
- Мој кабинет, Европска комисија, већ у децембру 2021. године почео је да ради са Белом кућом и Министарством финансија САД на могућим санкцијама против Русије у случају сукоба са Украјином. У ствари, надали смо се да нећемо морати да употребимо санкције - казала је Фон дер Лајен на Минхенској безбедносној конференцији.
"The EU and the US started developing sanctions against Russia in the event of a conflict in Ukraine two months before the war started, in December 2021" - European Commission President Ursula von der Leyen at the Munich Conference. pic.twitter.com/GovKhYwbK0
— Claudio O'Neale Torbinio (@My_Salute) February 18, 2023
Како је додала, санкције су пре свега требало да погоде високо технолошке и незаменљиве западне производе на руском тржишту.
Фон дер Лајен се у свом обраћању заложила за свеобухватно повећање притиска на Русију и проширење испорука оружја и муниције Украјини.
- Сада је дошло време да се неколико пута убрза производња стандардизованог наоружања и муниције за испоруке у Украјину. За то морамо да искористимо Европски мировни фонд - истакла је она.
Раније је генерални секретар НАТО-а Јенс Столтенберг изјавио да се Алијанса спремала за сукоб у Украјини од 2014. године. Он је истакао да руска специјална операција "није променила Алијансу", него да је само показала колико је значајно јачање колективне одбране које је спроведено.
Још једна нота о повлачењу признања независности Косова
Извор: sputnikportal.rs