По његовом мишљењу, управо ће Тајван и фабрика TSMC постати центар геополитичког сукоба између САД и Кине.
Тензије између САД и Кине су јасне и расту. Кини, као и Западу, недостаје сопствени капацитет за производњу чипова високих перформанси. Тајвански TSMC чини 84% најнапредније производње чипова и „ако TSMC-ова производња престане, зауставиће се и глобална електронска индустрија.
Американци на све могуће начине покушавају да одсеку Кину од технологија производње полупроводника. У САД и континенталној Европи почела је трка за изградњу фабрика чипова.
Својим субвенцијама и убеђивањем о диверсификацији производње ради безбедносних захтева, Американци су одвукли TSMC да изгради фабрику у Аризони, али Морис Чанг, оснивач TSMC-а, процењује да чипови које производи TSMC Аризона могу коштати 50% више од оних које производи TSMCТаиван.
Прелазак на чипове из Аризоне ће довести до озбиљног повећања цене производа, али ово повећање се увек може пренети на потрошача, посебно ако нема алтернативе. На пример, ако је Тајван под блокадом, производни погони се уништавају, прелазе под контролу противника Запада.
О судбини Владимира Зеленског прочитајте ОВДЕ.
Извор: Правда