Стратешка извиђачка беспилотна летелица RQ-4B Глобал Хаwк позивног знака ФОРТЕ 10 која је рано јутрос полетела из базе Сигонела на Сицилији и после дужег лета уз румунско-украјинску границу поново се запутила према полуострву Крим и зони где је у уторак срушена такође стратешка извиђачка беспилотна летелица RQ-9.
Међутим беспилотна летелица се држи подаље од зоне коју су Руси означили као сигурну зону за кретање цивилне авијације.
Оно што је интересантно јесте да је над Црним морем примћен и амерички извиђачки авион RC-135 Ривер Јоинт.
За разлику од МQ-9 верзија RQ-4 има укључен транспондер и видљива је на Флајт радару односно могуће је видети да се летелица после серије кружења уз грабницу са Украјином и Молдавијом усмерила преко луке Констанца право на отворено море и Криму, односно Јалти.
Да ли ће и овај пут бити сусрета са руским ловачким авионима из базе Балбек на Криму остаје да се види, али ова беспилотна летелица лети преко места где је току вађење срушене бесплилотне летелице са 900 метара дубине.
Подсетимо рано јутрос извиђачка беспилотна летелица РQ-4 по први пут уочи и по отпочињању рата није после полетања се усмерила директно на Црно море, него после пар сати лета над Румунијом.
RQ 4B next? pic.twitter.com/Uzm1fXZPXI
— ZOKA (@200_zoka) March 17, 2023
RQ-4 Global Hawk
RQ-4 Global Hawk је настао као замисао америчке одбрабмене агенције ДАРПА за осматрање на великим висинама и удаљеностима, Један од седам прототипова прелетео је 2000 године Атлантик, а годину дана касније и Тихи океан. Срце ове беспилотне летелице чине сензори за извиђање, поверљив пакет састављен од радара са синтетичком антеном и индикатором покретних циљева, електрооптичких и IC уређаја, као и GPS и иНС навигациони систем.
Прва борбена употреба овог дрона била је над Авганистаном 2001 а кориштен је и у Ираку 2003. Овај дрон израђен је у две варијанте. Према једно РQ-4А завршен је у фебруару 2003, а наканадно у наредним годинама и РQ-4Б са већим трупом за смештај елетронике.
Главни стајни трап је премештен у посебна кућишта под крилима.
Ова беспилотна летелица се користи као уређај за електронско извиђање.
Поцрнеле крстове Кијево-Печерске лавре погледајте ОВДЕ.
Извор: Правда