Како сада изгледа, у Украјини постоје две потенцијалне пролећне офанзиве. Било која од ових офанзива била би оптерећена значајним ризицима за обе стране. Предвиђање исхода је тешко јер могу интервенисати спољни играчи, посебно америчке и НАТО снаге, сматра Стивен Брајен виши сарадник у Центру за безбедносну политику и Јорктаун институту.
Прва офанзива је прилично позната. То је пролећна офанзива коју организује руска војска. Током много месеци извршене су значајне припреме. Руси су усавршили своју тактику, донели нова офанзивна оружја и заменили опрему до сада изгубљену у рату, посебно тенкове и борбена возила пешадије.
Један извештај сугерише да је руска производња тенкова, укључујући Т-90 и Т-14 Армтас, на високом нивоу. Чини се да је убрзана и производња другог оружја, посебно муниције свих врста.
Оно што се не зна је како ће Руси искористити велику снагу коју су окупили, која броји између 200.000 и 300.000. Једна теорија је да ће се померити са југа и истока у широком окружењу покушавајући да заробе украјинске снаге.
Други је да ће искористити опкољавање да вежу Украјинце док јуре ка Кијеву са три стране (југ, исток и север). Ово је можда њихов најбољи избор, али је упитно да ли имају људство да ураде посао, или довољно мобилности да избегну украјинске контранападе.
Друга пролећна офанзива је она за коју се Украјина озбиљно спрема. Ова офанзива је вероватно планирана у Пентагону, а не у Кијеву.
НАТО убрзано јача своје снаге. Протекле суботе је у луку Александрополис, у Грчкој, упловио носач возила под америчком заставом Либерти Прајд, носећи војну опрему намењену снагама НАТО-а.
Колико се других америчких бродова тренутно налази у океану или стижу у друге луке, још није познато. Али оно што се зна је да се НАТО спрема за пребацивање, када почне украјинска офанзива.
Главни фокус украјинске пролећне офанзиве је вероватно напад на Крим и руске снаге на југу. Циљ је да се одсеку (област Херсона преко Запорожја) и систематски униште, након чега следи велики продор на Крим.
САД испоручују огромну количину ратног материјала за овај напад. Укључује опрему за премошћивање која може да подржи тенкове немачког порекла леопард 2, који теже више од 62 тоне (отприлике исто као и фантомски тенкови М1 Абрамс који ће стићи тек следеће године, ако икада и дођу).
Украјина ће имати пуне руке посла у таквој операцији и зависи од америчких обавештајних служби и, врло вероватно, америчких ваздушних снага. Нема довољно времена за обуку украјинских пилота на Ф-16, а нема ни резервних савремених Ф-16 који би могли да се баце у битку – осим ако, наравно, америчке ловачке ескадриле нису у мешавини.
Може се очекивати да ће амерички авиони бити префарбани украјинским ознакама и да ће њима управљати амерички или НАТО пилоти. Ови авиони ће деловати као средства за супротстављање, испаљиваће оружје ваздух-ваздух и ваздух-земља великог домета.
Држећи се далеко од руских система противваздушне одбране, али заштићени оним што је остало од украјинске противваздушне одбране, Ф-16 би могли да гађају руски оклоп, командне центре, формације трупа, караване, ометаче и радаре противваздушне одбране.
Украјинска офанзива ће такође вероватно изгледати Русима као цасус белли који укључује директно учешће НАТО-а. Тешко је рећи како би Русија могла да одговори на директан изазов. Највероватнији руски одговор могао би да буде напад на залихе и масовна подручја у Пољској и Румунији – и, готово сигурно, на аеродроме који подржавају рат.
Руски стратези сматрају да би се пољске снаге такође могле пребацити у Украјину, можда заузети Лавов (Лвов) или друге делове, штитећи се од могућности да би украјинска офанзива могла пропасти или да би Руси успели да сруше владу у Кијеву.
Ако су ове прогнозе о две пролећне офанзиве имало близу истине – а постоји много доказа који сугеришу да се обе офанзиве спремају – онда је Европа на ивици велике катастрофе.
О плановима украјинске војске у Запорошкој области прочитајте ОВДЕ.
Извор: Танјуг