„Американци заслужују да знају где иде њихов новац“, рекли су сенатори Џејмс Ванч и Чип Рој у нацрту писма Канцеларији за буџет Беле куће.
Према нацрту документа, изјаве званичника администрације указују на то да подршка Украјини „нема јасан временски оквир, да је заснована на нејасној стратегији и да има за циљ циљ који тек треба да се формулише“.
Посланици предлажу да питају администрацију како напредује украјинска контраофанзива, каква је стратегија САД и какав је план за излазак из ситуације.
„Било би апсурдно да Конгрес одобри овај захтев, а да не зна одговоре. Из ових и других разлога противимо се додатној потрошњи“, наводи се у нацрту писма.
Сенатори предлажу да се од администрације захтева да прво одговори на постављена питања, па тек онда затражи нова издвајања.
Текст документа објављује Политико.
Претходно су републикански конгресмени захтевали од америчког председника Џоа Бајдена да повуче захтев за ново финансирање помоћи Украјини од 24 милијарде долара. Одговарајуће писмо потписало је 12 конгресмена.
Бајден је послао захтев Конгресу за нова издвајања за помоћ Украјини и у друге сврхе. У оквиру захтева, износ за подршку Кијева премашио је захтев за финансирање решавања унутрашњих проблема држава - од тражених 40 милијарди долара, Кијеву је намењено 24 милијарде.
Русија је раније послала ноту земљама НАТО-а у вези са испоруком наоружања Украјини. Министар спољних послова Сергеј Лавров истакао је да ће сваки терет који садржи оружје за Украјину постати легитимна мета за Русију.
Министарство спољних послова Русије саопштило је да се земље НАТО-а "играју ватром" испоруком оружја Украјини.
Прес-секретар председника Русије Дмитриј Песков је приметио да пумпање Украјине оружјем са Запада не доприноси успеху руско-украјинских преговора и да ће имати негативан ефекат.
Лавров је навео да су САД и НАТО директно укључени у сукоб у Украјини, укључујући не само снабдевање оружјем, већ и обуку особља у Великој Британији, Немачкој, Италији и другим земљама.
СКАНДАЛ НА БЛЕНДУ! Курти и Брнабићка у клинчу око Путина Космета
Извор: Вебтрибуне.рс