Ерис, подсој сорте омикрон, полако али сигурно се шири после Европе у Србији. Иако болест почиње безопасно, кијањем и цурењем из носа, овај облик корона вируса може да изазове упалу плућа код угроженијих људи, па чак и да доведе до хоспитализације, слажу се наши стручњаци.
Епидемиолог др Небојша Бохуцки, из Завода за јавно здравље Суботица, каже да је Ерис први пут забележен у свету у фебруару ове године и од тада се веома постепено, полако али сигурно шири.
– Према последњим подацима, у Сједињеним Државама више од 20 одсто изолованих ковид вируса заузело је прво место у промету. Није апсолутно доминантна, али је на првом месту, а то се десило и у Великој Британији, где се бележи са мање од 20 одсто. Што се тиче осталих европских земаља и нас, нема разлога да сценарио не буде исти. Сигурно ће бити доминантан, вероватно апсолутно - каже др Небојша Бохуцки.
Ерис слична прехладама
Према његовим речима, најзначајнија клиничка слика еризипела је то што, према подацима из САД, углавном даје симптоме прехладе или прехладе.
- Симптоми еризипела су зачепљен нос, затим цурење из носа, особа кија, кашље, има главобољу. Занимљиво је да бол у грлу може дати осећај печења и пецкања. Све ово подсећа на симптоме прехладе и пре свега има афинитет према горњим дисајним путевима. Међутим, код нас је код особа старијих од 65 година и млађих од 65 година које имају нарушен имуни систем уочено да се спушта на доње дисајне органе, пре свега на плућа, и може изазвати упалу плућа, што је свакако озбиљнија ствар у односу на симптоме прехладе. А примећено је да је могућа и хоспитализација – наводи он.
Он даље додаје да је такав сценарио већ забележен у САД.
– Према подацима које имам за САД, број хоспитализованих пацијената из категорије преко 65 и млађих са нарушеним имунолошким системом се постепено повећава – каже др Бохуцки и напомиње да очекује да ће се и код нас десити таква ситуација као чим ерида постане доминантна.
Кључни симптом
Раније је Светска здравствена организација саопштила да подваријанта ЕГ.5 не представља велику претњу по јавно здравље и да нема доказа да изазива теже облике болести у поређењу са другим сојевима који тренутно круже.
Слично другим варијантама омикрона, симптоми болести се могу окарактерисати, као што смо већ навели, симптомима сличним грипу (повишена температура, главобоља, цурење из носа, болови у грлу, мишићима и зглобовима, слабост).
Лекари такође кажу да је температура кључни симптом, због чега треба да се обратите лекару.
Стручњаци наводе да нема доказа да подваријанта ЕГ.5 изазива симптоме који се разликују од већ познатих. Симптоми цовида укључују: грозницу, упоран кашаљ, промене у чулу укуса и мириса, умор, цурење из носа, бол у грлу.
Извор: Сд.рс