Ветеринари кажу да хладно време и снег нису сметња, како за одрасле псе тако и за штенад, која посебно воле игру на снегу и није необично да испруже језик и лижу снег. Наравно, не треба претеривати и не треба куци дозволити да једе снег јер може доћи до прехладе, која резултира повишеном телесном температуром и променом општег стања.
Током зимских месеци повећан је ризик да се ваш љубимац разболи, посебно код паса који излазе у шетњу из топлог дома. Највећа опасност прети шапама и врховима ушију, поготово ако пас борави дуго на отвореном, јер пси који живе у стану нису прилагођени дугом боравку на ниским температурама. Зато пре изласка на снег заштитите шапе вашег љубимца. За ту намену постоје специјалне заштитне креме за негу шапа, које штите од промрзлина и од настајања раница изазваних сољу.
Дужина длаке је веома битан фактор заштите од ниских температура. Пси дуге длаке су отпорнији на ниске температуре од краткодлаких врста који не би требало да се изводе без заштитне одеће, а боравак на отвореном им је потребно ограничити на краћи временски период. Без обзира на ниже температуре и снег, псе је потребно свакодневно изводити у шетњу.
Уколико приметите да пас дрхти - то је знак да му је хладно. Организам на тај начин реагује, тачније, убрзава метаболизам да би одржао телесну температуру, то је уједно и најбољи показатељ када је потребно прекинути шетњу. После повратка потребно је да му оперете шапе топлом водом и темељно обришете (јер влага у том подручју представља повољну средину за развој гљивица), и ако је потребно, тело истрљате пешкиром и осушите.
Извор: moj.pet-centar.rs