Крајем сваке године држава каже колико је новца издвојено за реализацију Националног акционог плана којим се утврђују годишњи програми и мере Националне службе за запошљавање (НСЗ), а међу њима су различите обуке за незапослене, преквалификације, јавни радови, субвенције за самозапошљавање...
Овог пута је та информација некако изостала, о њој се и не прича превише, али у НСЗ-у ипак тврде да је израда плана за 2021. у финалној фази, као и да се мере активне политике запошљавања финансирају не само из државног буџета, већ и из средстава доприноса за обавезно осигурање за случај незапослености, покрајинског и буџета јединица локалних самоуправа, из донација, кредита...
Ипак, ових дана стигла је и вест од министра финансија да ће у оквиру трећег пакета, вредног око 250 милијарди динара, подршку државе добити и незапослени. Помоћ ће бити намењена, како је прецизирао, онима који су изгубили посао током пандемије вируса корона. Званичног предлога око модела најављене помоћи још нема, а стручњаци су уверени да у буџету има и новца за реализацију Националног акционог плана запошљавања.
Љубодраг Савић, професор са Економског факултета у Београду, сматра да ће средстава за програме и мере запошљавања бити, у најмању руку, онолико колико их је било и претходних година у буџету.
– Најмање што незапослени могу да очекују је буџет на нивоу прошле године. Ово сада су, пре бих рекао, технички, него суштински проблеми. Убеђен сам да ће бити плана, само је питање да ли ће се ту укључити и помоћ која је већ дата – она у износу од 100 евра и ове најављене у два износа од по 30 евра, које ће бити прослеђене на рачуне свих грађана који се буду пријавили – наглашава проф. Савић.
Додаје, да држава свакако неће прекинути обавезу финансирања планова за запошљавање оних који су на бироу рада, као и да тамо већ постоји новац који подмирује потребе тренутно незапослених, па се држави зато очито и не жури у изради овогодишњег плана запошљавања.
У току прошле године у мере активне политике запошљавања предвиђене Споразумом о учинку НСЗ била су укључена 56.834 незапослена, од којих су 30.703 биле жене.
На располагању НСЗ-а нашло се 3,7 милијарди динара које су планиране за подстицаје и укључивање највећег броја послодаваца који су имали могућност да запошљавају у 2020. За реализацију мера професионалне рехабилитације и подстицања запошљавања особа са инвалидитетом из буџетског фонда обезбеђено је 550 милиона динара, а и локалне самоуправе су из својих буџета финансирале неке акционе планове.
Осим тога, Националним акционим планом за прошлу годину предвиђене су и обуке за тржиште рада, али узимајући у обзир насталу ситуацију изазвану пандемијом, активности у вези са објављивањем јавног позива за избор извођача обука за незапослене су обустављене.
– У овом тренутку не постоје адекватни услови за реализацију таквих обука по стандардним методама. Зато би и било нерационално покретање поступка за њихову организацију, без могућности јасне пројекције околности у којима би се реализоване – наводе у НСЗ.
Ко ће бити провераван по новом Закону о пореклу имовине, сазнајте ОВДЕ.
Извор: Политика