Дрецун је тако реаговао у изјави за Спутњик након вести из Министарства одбране Косова и КБС да су преузели имовину бившег аеродрома Думош у близини Подујева у коме ће бити смештене снаге КБС.
Дрецун сматра да је реч о планираном ширењу инфраструктуре нових база за припаднике КБС-а на целој територији Косова, са тежиштем ка истоку и у перспективи на северу.
"У том смислу се и граде нове војне базе, тако да је на подручју Подујева планирано да буду изграђене чак три базе, уз постојећу Думош где се налази и аеродром и Батлавско језеро. Они су удаљени око 15 километра од административне линије. Очигледна је намера Приштине да се преко те базе, и још ове две које су планиране, уз базу Лукаре (бивша касарна ЈНА) која је недалеко од Приштине такође у правцу Подујева, заправо затвори један од праваца који води ка централној Србији," каже Дрецун.
С друге стране, додаје он, планира се и изградња база на подручју Новог Села, дакле гњилански правац, а она ће бити на једва 1.000 метара од административне линије и тачно наспрам српске базе "Југ".
"Када се томе додају и базе, посебно оне на подручју Ђаковице и аеродром који се сада користи за беспилотне дронове 'Барјактар', онда је потпуно јасно да Приштина намерава да запоседне са својим такозваним оружаним снагама целу територију КиМ. Нарочито да их распореди према централној Србији и у том смислу се и одузима земља Србима на северу Косова. Планира се сигурно и база у Лепосавићу за КБС иако се сада о томе не говори. Тако би се главни правац који води долином Ибра из централне Србије према северу КиМ, једноставно затворио и довршило би се војно запоседање КиМ такозваним војним снагама Косова", наводи Дрецун.
Дрецун оцењује да распоређивање КБС по административној линији није безазлено ни због безбедности српског становништва на Косову ни због безбедности централне Србије.
"Некадашњи Косовски заштитни корпус био је логистичка база за припаднике терористичких група које су подигле побуну на подручју Бујановца. Такође и за терористичку организацију ОНА у Македонији када су такође подигли побуну. Потпуно је јасно да КБС распоредом у овим базама може да прелива нестабилност и да врши дестабилизацију рубних подручја централне Србије, а нарочито тамо где живе Албанци. Дакле, Прешево, Бујановац и Медвеђа али и према рашко-полимској области. Ту заиста постоји опасност," упозорава Дрецун.
Што се тиче саме употребе аеродрома у Думошу, како истиче, он може да буде искоришћен за евентуално распоређивање беспилотних летелица, које могу да лете једино уз одобрење команданата Кфора.
Али, може да се врши извиђање, опсервација са оне стране административне линије и да се планира извођење неких дестабилизујућих активности што свакако представља проблем, указује Дрецун.
Појашњава да је база КБС-а на Думошу локација са које се може према централној Србији успешно деловати.
"Подујево је изузетно битно јер ту је административни прелаз Мердаре, дакле циљ им је да затворе источни део према нама под изговором да припремају одбрану од евентуалног напада из централне Србије, што је бесмислено јер се заправо они припремају за одређене дестабилизујуће активности. Тако да ово заиста представља упозорење за нас и ситуација мора да се прати," закључио је Дрецун.
Осим тога, битно је, каже Дрецун, и које наоружање ће бити у тим базама с обзиром да се из Приштине најављује куповина система против-ваздушне одбране.
Како додаје могло би да дође и до распоређивања мобилних система ПВО на аеродрому Думош, а очекује се и набавка хеликоптера који могу бити распоређени у тој бази.
"Генерално, тзв. КБС представљају фактор угрожавања безбедности и опстанка српског народа имајући у виду искуство претходника КБС-а, а то је Косовски заштитни корпус, који је био склон и извођењу терористичких акција, због чега их је тадашњи шеф Унмика прогласио терористичком организацијом", оцењује Дрецун за Тањуг.
Дрецун понавља да су увек могуће провокације и инциденти које би Приштина могла да прави, али да је са стране централне Србије, како оцењује, ситуација под контролом.
Према његовим речима, формирање нове базе за припаднике КБС-а на простору Думоша је саставни део дугорочне кампање јачања "безбедносних структура" коју спроводи режим премијера Косова Аљбина Куртија, односно Приштина.
Указао је да се у оквиру те кампање повећава број припадника тих структура, које се и наоружавају модерним наоружањем.
"Тежиште ширења инфраструктуре за припаднике тзв. Косовско безбедносних снага и изградња нових база је према истоку, односно према административној линији са централном Србијом, посебно ка подручју које гравитира ка Прешеву, Медвеђи и Бујановцу. У коначној фази, у плану им је да саграде базу тзв. КБС-а на северу Косова и Метохије", рекао је Дрецун.
Навео је да Думош не треба посматрати издвојено јер су, према изјавама министра одбране у Приштини Ејупа Маћедонција, они од косовске владе добили још две локације на том подручју и вероватно ће бити ширења те базе.
Нагласио је да, за разлику од припадника Војске Србије који имају заједничке патроле уз административну линију са припадницима Кфора, припадници КБС-а не могу да буду присутни уз административну линију.
"Постављањем ових база близу административних линија очигледно да је циљ Приштине да у догледно време постави захтев да успоставе заједничке патроле са Кфором како би и они били присутни уз саму административну линију", рекао је Дрецун.
Додао је да је све то саставни део реализације концепта који примењује Министарство одбране у Приштини, а које је планирало да обучава грађане, затим да користи локалне самоуправе и наравно КБС да до 2030. године имају 50.000 људи обучених за руковање оружјем.
Дрецун је подсетио да 2025. почиње трећа фаза трансформације КБС-а, у којој би требало да набаве и хеликоптере који, такође, могу да буду стационирани на подручју Думоша.
Прочитајте ОВДЕ шта каже Дугин о Трампу и исламском свету
Извор: Косово Онлајн