Најновије

ШИПТАРИ У БРИСЕЛ ГЛЕДАЈУ: Нови састав ЕК, а ускоро ће и Деда Мраз...

Владајући Покрет Самоопредељење, као и опозиционе странке, али и познаваоци прилика када је реч о европским интеграцијама, очекују да ће нови састав Европске комисије, о којем ће гласати Европски парламент, имати проактивнији приступ Косову, уз више подршке, пише Телеграфи.
Европски парламент

Европски парламент

Председница Европске комисије Урсула фон дер Лајен представиће у среду посланицима нови састав ЕК, у којем ће Естонка Каја Калас биће задужена за спољну и безбедносну политику ЕУ, док ће комесарка за проширење бити Словенка Марта Кос.

Обе долазе из земаља које признају независност Косова, што је за шефицу посланичке групе Самоопредељењеа Мимозу Кусари-Љиљу позитивно у поређењу са актуелним шефом спољне и безбедносне политике ЕУ Ђузепом Борељом.

Она каже да су, на основу досадашњих јавних саслушања које су њих две имале у одборима Европског парламента, њихови ставови у потпуности сагласни са ставом Косова.

Зато је оптимиста да ће Европска комисија сада кренути напред у правцу укидања мера против Косова. Према њеним речима, императив је да ЕУ нема једнострани приступ дијалогу и да нема политику некажњивости Србије.

„За Косово и Западни Балкан посебно су важна два ресора. Комесарка за проширење Марта Кос и висока представница за спољну политику и безбедност Каја Калас. У оба случаја, изнети ставови, на саслушањима која су одржана у оквиру комисија у Европском парламенту, били су ставови у потпуности у складу са ставом Косова. Чак и у вези са променом граница на Балкану, где је Кос била непоколебљива да промена граница неће бити. Ова политика некажњивости или неки вид стављања Србије у равноправни положај са Косовом ће се променити или ће бар имати тенденцију да се промени“, сматра Кусари-Љиља.

С друге стране, посланица ДСК и председница парламентарног одбора за европске интеграције Резарта Краснићи очекује да ће врло брзо након изгласавања нове Европске комисије, план проширења ЕУ за Западни Балкан бити одобрен.

Према њеним речима, нови састав Европске комисије треба да инсистира на укидању казнених мера против Косова, али додаје да би и косовске институције требало да раде на спровођењу захтева ЕУ.

Професор европских интеграција Авни Мазреку такође је оптимиста да ће нова Европска комисија имати проактиван приступ Косову и да је позитивна вест за Приштину да је бивша премијерка Естоније Каја Калас на челу спољне политике ЕУ.

Према његовим речима, то Косово „а приори“ ставља у повољнију позицију у односу на претходни мандат, када је на челу овог ресора био Ђузеп Борељ.

„Улога појединца је изузетно важна. У протеклом мандату, у досадашњим структурама спољне политике Европске уније, углавном имамо личности које долазе из министарстава спољних послова земаља које су биле и настављају да пружају отпор у погледу признавања суверенитета Косова. У овом случају, позитивна вест је да званичник овог ресора Европске уније долази из земље која је међу првима признала независност Косова. То Косово ставља у повољнији положај него до сада“, рекао је Мазреку.

Погледајте ОВДЕ борбене акције украјинско-руског одреда Максим Кривонос

Извор: Косово Онлајн

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.
[Translate to English:] [Translate to English:]

Колумне

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА