То се наводи у одговору Министарства спољних послова Србије посланичкој групи "Ми – Снага народа".
Иако је најпре објављено да Србија није потписница документа који је Генерална скупштина УН изгласала 10. октобра, према документу који је достављен из српског министарства, на 89. месту, поређано абецедним редом, међу потписницима је и Србија.
Према првобитној информацији објављеној у домаћим медијима, 105 земаља је наводно потписало ово писмо, а заправо их је 116.
Из нашег окружења, међу потписницима нису Албанија и Хрватска, проистиче из документа које је доставило Министарство спољних послова Србије.
Подсетимо, у писму УН се изражава дубока забринутост и осуда недавне изјаве министра спољних послова Израела којом генералног секретара проглашава непожељном особом".
Србија се није придружила завршним документима "Кримске платформе" 2023. и 2024. године, наводи Министарство спољних послова Србије такође у одговору споменутој посланичкој групи.
Указује се на то да је министар Марко Ђурић путем видео-линка учествовао на Самиту "Кримске платформе", али без придруживања завршном документу.
Како се додаје, учешће министра заснива се на ставовима који су дефинисани у Закључку Савета за националну безбедност, а који је Влада Републике Србије усвојила 27. фебруара 2024.
"У складу са поменутим закључком, као што је Република Србија посвећена очувању суверености целине своје територије, исто тако се залаже за поштовање територијалног интегритета других суверених држава и принципа да се границе могу мењати искључиво у складу са правилима међународног права", наводи се у одговору Министарства.
Прочитајте ОВДЕ шта Шиптари поручују Бриселу у вези ЗСО
Извор: РТ Балкан