Најновије

„Златни пасоши“ за Русе угрозили би безвизни режим за Србе

Влада Србије жели да руским држављанима олакша добијање држављанства. Они би, међутим, тада могли без визе да се крећу у шенгенском простору, а Европска унија то не жели. И већ је упозорила Београд.

Пасоши (Фото: МУП Србије)

Од почетка руске инвазије на Украјину у Србију је ушло око 200.000 руских држављана, али се не зна колико их се трајно настанило. За улазак им није потребна виза, а они који имају радно место или су самозапослени већ сада добијају боравишну дозволу без икаквих проблема, пише Ноје Цирхер цајтунг.

Већина руских емиграната живи у Београду и Новом Саду. Швајцарски лист преноси извештаје медија према којима су Руси од почетка рата у Србији регистровали око 3.000 фирми. „Влада и представници привреде надају да ће руски имигранти пружити значајан допринос развоју Србије. Већина њих добро је образована и млада. Они одговарају управо оном сегменту становништва који већ двадесет година масовно напушта земљу у правцу Западне Европе.“

Притом, како наводи лист, многи Руси раде у ИТ-сектору и влада у Београду жели да олакша процес стицања држављанства младим, добро образованим придошлицама: „Држављанке и држављани Русије који су самозапослени или раде у српској фирми могли би да добију српски пасош већ после годину дана.“

Ноје Цирхер цајтунг пише да је план владе Србије да понуди русима српско држављанство већ након годину дана изазвао реакцију Европске комисије која је „Београду недавно упутила писмо упозоравајући да пажљиво прати тамошњу политику у циљу ране идентификације могућих безбедносних ризика за ЕУ. У писму се наводи да је Брисел још 2022. јасно препоручио Београду да укине програме држављанства за инвеститоре (који се другде називају ’златни пасоши’).“

Београд је то до сада практиковао углавном са турским и арапским инвеститорима, а сада би програм радо проширио на пословне људе из Русије. „Прошле године је број Руса који су добили српско држављанство значајно порастао, за бар 70 одсто. Међутим, апсолутни бројеви су још увек скромни, ради се о отприлике тридесетак особа. Већином су то пословни људи и спортисти којима је без проблема додељено српско држављанство.“

„Од тога је профитирао и 19-годишњи боксер Алексеј Шендрик из Москве који је српски пасош добио за само два месеца.“ Наводи се још један пример: „Недавно је српско држављанство стекао и Аркадиј Мутавчи, бивши добављач администрације Kремља који је, према Радију Слободна Европа, повезан и са једном фирмом у Луксембургу.“

Није познато, пише Ноје Цирхер цајтунг, „да ли су се ти нови Срби одрекли руског држављанства, како то прописује српски закон.“

Двосекли мач

Швајцарски лист указује да ЕУ „упозорењем Београду жели да спречи да руски држављани захваљујући српском пасошу добију безвизни приступ Шенгенском простору“ и констатује да су „велике шансе да се Брисел избори за своје ставове“.

Европска унија, пише лист, „прети укидањем безвизног режима за Србију“. Тај режим је земљи додељен 2009. после мукотрпних реформи, а Ноје Цирхер цајтунг истиче да би се „свака влада која би довела ту привилегију у опасност суочила с великим притиском јавности“.

„Стога се рачуна да Београд неће Русима масовно додељивати држављанства“ закључује се у тексту, „поготово јер би то могло да се покаже као мач са две оштрице: више Руса би окренуло леђа Србији и покушало да оде даље на Запад.“

Извор: Дојче веле

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА