Он је додао да је тиме спречено да се наруши равнотежа снага у Европи.
– Наша земља 1814. године није просто помогла европским народима да што брже окончају крвопролиће, него је и на све начине допринела успостављању праведног послератног светског поретка – рекао је Наришкин, који је и на челу Руског историјског друштва.
Подсетио је да је Бечки конгрес, у чијој је организацији водећу улогу имала руска дипломатија, израдио нови систем међународних односа, који је Европи омогућио неколико деценија мира.
– Праведно је рећи да је тај систем постојао све док га нису разориле саме европске државе, укључујући бивше савезнике Русије који су иступили против наше земље током Кримског рата – рекао је Наришкин.
Наришкин се дотакао и догађаја из Другог светског рата, рекавши да се сви сећају погинулих пилота војне ескадриле „Нормандија-Неман“, али и да се „сећамо бројних пукова и дивизија, који су под Хитлеровом заставом, дошли на руску територију“.
Заузимање Париза 1814. године, закључна је етапа рата земаља Шесте коалиције (Русије, Пруске, Аустрије и других земаља) против Француске, након које се Наполеон одрекао престола.
Почетком 1814. године савезничке армије започеле су офанзиву на Француску из разних праваца, а 30. марта 1814. године руска војска је под командом фелдмаршала Петра Витгенштајна ушла у Париз.
Француска војска, ослабљена после неуспешног похода Наполеона на Русију и дуготрајних борби, није успела да пружи ефикасан отпор.
Услед тога Француска је била приморана да закључи Париски мировни споразум са савезницима и изгубила је знатан део територије.
РУСИ КОМБИНУЈУ ДУПЛИ УДАР! Часов Јар дословно у пламену, нова тактикта на терену
Извор: Информер.рс