Ово је и одговор, и питање професора Стевице Деђанског, председника Центра за развој међународне сарадње, на речи портпарола Европске уније Петера Стана да је став Брисела о "геноциду" у Сребреници јасан.
Покушај уцене Србије
Деђански сматра да је реч о контрадикторној изјави јер се мишљења о питању Сребренице разликују од државе до државе, чак и кад су део Европске уније.
„Наравно да је ово удар на Србију али и то ће им се обити о главу јер видели сте изјаву мађарског министра спољних послова Петра Сијарта који је рекао да Мађарска неће гласати за резолуцију о Сребреници. Тако да то што Стано прича су вероватно његове последње изјаве јер после европских избора то ће вероватно бити далека прошлост,“ каже Деђански за Спутњик.
Наш саговорник подсећа да у Европској унији не постоји јединствен става по питању ове резолуције али и по многим другим питањима, пре свега косовског.
„Они су као рогови у врећи и ја не бих претерано давао пажње нити зазирао од изјава тренутног европског портпарола. Али у крајњем случају ако будемо морали да бирамо између Косова и Метохије и тога да прихватимо да нас неко проглашава за геноцидан народ да бисмо ушли у ЕУ - не морамо никада ни да уђемо у ЕУ“, оцена је саговорника Спутњика.
Деђански у исто време указује на чињеницу да Стано вероватно подиже реторику и због избора који предстоје у ЕУ јер се не зна ко ће доћи на ту позицију у наредном периоду.
Да ли ће и Мађарску да избаце?
„Они себи праве неке позиције оваквим изјавама за неке своје будуће политике каријере јер у суштини њих не занима ништа сем тога. Наравно, све зависи и од тога ко је од њих из које државе па се сходно томе и понашају. У супротном, по овом ставу Петра Стана, они би онда из ЕУ морали да избаце и Мађарску и све оне који имају исто мишљење као Мађари. Тако да се и по овоме види колико је ова изјава, заправо, смешна,“ каже Деђански.
Стано је иначе, рекао да нема сумње да је у Сребреници био геноцид и да то није питање мишљења већ одлука Међународног суда за бившу Југославију, суда у Хагу и Међународног суда правде који су, каже Стано, јасно навели 2007. да је био почињен геноцид у Сребреници.
Он је појаснио да "ЕУ неће толерисати било кога међу својим члановима и актерима ко покушава да негира или релативизује геноцид, или пак слави ратне злочинце".
МИСИЈА СРБИЈЕ ПРИ УН АПЕЛУЈЕ НА КОСПОНЗОРЕ: Повуците текст резолуције о Сребреници
Извор: Спутникпортал.рс