Да Г7 уђе у тај зајам предложио је званични Вашингтон, без још објављених детаља о томе како би међу собом поделили финансијске ризике, нити како би се тај баснословни позајмљени новац даље дистрибуирао, наводи лондонски „Фајненшал тајмс”. Што се берзи тиче, Г7 их је јуче овим планом ставио пред мучну загонетку.
Наиме, поштујући интерни правилник, 27 чланица ЕУ морају сваких шест месеци једногласно да потврде да финансијска средства Русије, замрзнута на њиховом терену (око 200 милијарди евра), остају и следећих 180 дана „на леду”. Како би помогли заједничком пријатељу – Украјини – ЕУ је недавно одлучила да профит који замрзнути руски новац остварује на годишњем нивоу (око три милијарде евра), убудуће усмерава ка Кијеву, махом за куповину оружја.
Америка већ месецима форсира другачији предлог – да се Украјини одмах стави на располагање много већи новац. „Желимо да демонстрирамо да САД подржавају народ Украјине. Потписујући овај документ (о зајму) такође желимо да Русији пошаљемо сигнал наше одлучности. Ако Владимир Путин мисли да може да надживи коалицију која подржава Украјину, вара се”, истакао је Џејк Саливан, саветник за националну безбедност САД-а.
„На ивици смо доброг исхода” и „заједничке визије како напред” (с новом траншом западне помоћи Украјини), био је опрезнији Саливан кад је стигао у ексклузивно летовалиште „Бирго Егнација”, где се до сутра одржава самит Г7. На светским финансијским тржиштима поводом тих сигнала о скором договору Г7 за узимање позајмице нису знали шта да мисле, дискретно је поручено из лондонског Ситија.
Јер, шта ће се десити ако 27 чланица ЕУ, посебно након недавних избора за ЕП, после неких шест месеци не постигну захтевано једногласје о даљем замрзавању средстава Русије на тлу ЕУ, а зајам од 50 милијарди долара је већ узет? Ко онда наставља отплату зајма и под којим условима? Како да дате зајам који се отплаћује на непрецизирани рок, рецимо на 10 или 50 година, ако знате да се отплата базира на средствима чији се „замрзнути” статус ставља на испит сваких шест месеци?”, питали су се италијански званичници у Пуљи.
Јуче после подне, пре формалне објаве да ће Г7 ући у зајам вредан 50 милијарди долара, поједини учесници узимали су ствар унапред здраво за готово. „Уверен сам да ће споразум бити постигнут у следећих неколико сати”, проценио је Шарл Мишел, одлазећи председник Европског савета. „Добре вести од Г7: још 50 милијарди долара за Украјину”, ускликнуо је немачки министар финансија Кристијан Линднер на друштвеној мрежи „Икс”. Према незваничним најавама, тих 50 милијарди долара зајма Г7 за Украјину биће обезбеђено до краја ове године.
У међувремену, долазећи у Пуљу, украјински председник Володимир Зеленски најавио је да ће Кијев с Вашингтоном током самита Г7 утаначити одбрамбени савез „без преседана”. Зеленски је најавио да ће сличан савез склопити и с Јапаном. „Украјински народ, укључујући и наше ратнике, види сада да ће Г7 увек подржавати Украјину”, закључио је Зеленски пред најављени сусрет с америчким лидером. Тежиште новог америчко-украјинског одбрамбеног савета јесте развој коалиције за испоруку борбених авиона Кијеву уз повећање снабдевања ракетама дугог домета, наводе агенције.
У међувремену, САД су јуче објавиле нову рунду санкција против Русије и њених „јатака”, око 300 особа и фирми на тлу Кине, источне Азије, Блиског и Средњег истока, у Европи, Африци, централној Азији и на Карибима, јавио је Блумберг. Овог пута на мети су били произвођачи дронова и одбрамбених система од беспилотних летелица, као и кријумчари злата, снабдевачи машинским оруђима, индустријским материјалима, микроелектронском опремом... Посебна ставка у новој рунди америчких санкција против Русије су казнене мере које прете „страним банкама” које сарађују с Русима и Русијом. Посматрачи истичу да су на нишану бројне тзв. мале кинеске банке, које у последње време изгледа улазе у прекограничне трансакције с партнерима у Русији.
Финансијско-борбено збијање редова Г7 са Украјином, предвођено иницијативама Вашингтона, одвијало се јуче, након уводног излагања италијанске премијерке Ђорђе Мелони. Према Мелонијевој, „Г7 није тврђава затворена у себе, која мора да се брани од некога. Г7 представља понуду вредности коју излажемо да бисмо имали заједнички развој као циљ”.
Упркос овој заносној визији Мелонијеве, лидери Г7 ипак се неће дуго задржати у Пуљи. Наиме, сви учесници позвани су данас на свечану вечеру, после које ће, иако самит траје до сутра, већина лидера већ током ноћи напустити југ Италије.
Извор: Политика