„По окончању истраживања Министарство рударства истражитељима издаје ‘потврду’ о поклону откривених сировина, уз ‘услов’ да у року од шест година започну експлоатацију откривених ‘критичних’ сировина (литијума, бора, злата, бакра, алуминијума…)“, наводи се у саопштењу тог покрета.
Истакнуто је да се рудно богатство Србије процењено на преко 250 милијарди евра, а од тога само на литијум и бор отпада преко 56 милијарди евра.Покрер Ми снага народа је подсетио да је на питања упућена Министарству рударства да ли Србија има концесионе или друге уговора закључене са Рио Сава (Рио Тинто) добио одговоре да министарство није закључило такве уговоре јер ту обавезу не прописују закони које су дужни да примењују.
„Верујући да Устав, Закон о концесијама до 2011. године и Закон о јавно-правном партнерству и концесијама од 2011. године, обавезују Министарство да примењују те прописе код истраживања и коришћења рудног богатства Србије у државној својини, Посланичка група Ми снага народа је против Министарства рударства и енергетике поднела тужбу Управном суду“, наводи се у саопштењу.
Извор: Данас