Najnovije

NAJVEĆI SRPSKI GRAD POD ZEMLJOM: Masovne zločine je činila Hrvatska, a ne Nemci

Predsednik Međunarodne komisije za istinu o jasenovačkim žrtvama iz Londona, Srboljub Živanović rekao je u Stokholmu da masovne zločine u Drugom svetskog rata nisu činili Nemci, već Hrvatska država svojim rasističkim zakonima i njena vojska, ustaše i dve trećine sveštenika.
Izlaganje profesora Živanovića, učesnika prve stručne komisije koja je 1964. godine vršila probna iskopavanja u masovnim grobnicama u Donjoj Gradini, prisutni su saslušali sa interesovanjem, ali i zaprepašćenjem.
Stručnjak iz Londona je tokom obeležavanja Dana sećanja na žrtve jasenovačkih logora, izneo obilje podataka o potresnim nalazima komisije, o svojim dosadašnjim istraživanjima masovnog pomora Srba, Jevreja, Roma i antifašista, kao i o rezultatima do kojih su došli istraživači iz bivše Jugoslavije i sveta.
- Nažalost, nalazi ove komisije su objavljeni tek 1992. godine - rekao je Živanović, koji je pojasnio da su klice mržnje posejali sveštenstvo Katoličke crkve, Katoličke akcije i tadašnje vlasti još početkom 20. veka, kada su se dogodili masovni napadi na Srbe u Zagrebu.
Nakon toga su usledili masovni zločini hrvatskih i austougarskih vojnika u Srbiji za vreme Prvog svetskog rata.
- Posle poraza u tom ratu, kod katoličkog klera i hrvatskih ekstremista je narastao i kulminisao revanšizam i stvoreni planovi za uništenje, progon i pokrštavanje Srba. Ovo je i sprovedeno u toku Drugog svetskog rata - rekao je Živanović.
On je objasnio da nije čudno što stanovništvo nije dovoljno informisano o zločinima, jer je tokom komunizma parola o "bratstvu i jedinstvu" bila važnija od istine i dodao da su komunisti još i u toku Drugog svetskog rata pregovarali sa ustašama.
Živanović je naveo primer pred rat potpisanog sporazuma između predstavnika KPJ Moše Pijade i Mileta Budaka, kasnije visokog funkcionera ustaške NDH.
Na primedbe prisutnih da se ni danas dovoljno ne radi na njegovanju dostojnog sećanja na nekoliko stotina hiljada jasenovačkih žrtava, pošto su nekadašnje parole "bratstvu i jedinstvu" zamenjene novim zahtevima o potrebi regionalne saradnje i pomirenja, Živanović je ukazao da tu ostaje još dosta da se radi.
Živanović vidi samo izvestan pomak u Republici Srpskoj, gde je uz saradnju sa stručnjacima Muzeja "Jad Vašem" iz Jeruslema započelo uključivanje građe o Jasenovcu u školske programe.
Govoreći o brojnim pokušajima da se monstruozni zločini u Jasenovcu potisnu i umanji broj žrtava, Živanović je zaključio da nema smisla sporiti se o broju žrtava i podvukao da masovne grobnice i posmrtni ostaci stradalih i danas postoje u Jasenovcu i Donjoj Gradini.
- To je najveći srpski grad pod zemljom i to niko ne može osporiti. Ostaje naša večna dužnost da se i na stratištu Donja Gradina izgradi adekvatno spomen obeležje, koje će za sva vremena dostojno služiti kao strašna opomena budućim generacijama - rekao je Živanović.
Dan sećanja na žrtve Jasenovačkih logora obeležen je u Stokholmu na godišnjicu proboja logoraša 22. aprila u Stokholmu, a juče i u Hramu Svetog Save u ovom gradu.
U okviru programa prikazan je dokumentarni film Branka Lazića "Bili su samo deca".
Organizatori ovogodišnjeg pomena jasenovačkim žrtvama su NVO Biro Republike Srpske u Švedskoj, Zadužbina "Carica Jelena" uz podršku ABF i Parohije Sveti Sava Štokholm.
Izvor: Srna

Bonus video

Molimo Vas da donacijom podržite rad
portala "Pravda" kao i TV produkciju.

Donacije možete uplatiti putem sledećih linkova:

PAŽNJA:
Sistemom za komentarisanje upravlja kompanija Disqas. Stavovi izneseni u komentarima nisu stavovi portala Pravda.

Kolumne

Najnovije vesti - Ratni izveštaji

VREMENSKA prognoza

Najnovije vesti - PRAVDA