Obeležavanju godišnjice prisustvuju brojni građani, premijer Srbije Aleksandar Vučić i predsednik Republike Srpske Milorad Dodik koji su položili vence na spomen obeležje, a to su učinile i porodice stradalih u vozu koji je pogođen NATO projektilima u trenutku dok je prelazio most.
Vučić je zajedno sa porodicama stradalih u vozu koji je pogođen NATO projektilima u trenutku dok je prelazio most, položio venac i odao počast svim žrtvama stradalim u NATO agresiji.
"Još smo tu, još smo živi, napunili smo 18 godina", rekao je Vučić.
"Pre 18 godina sam sa mojim kolegom bio na svom poslu i tog 12. aprila. Voz je bio pun putnika. Vozili smo ljude koji su se prema svojim obavezama ponašali kao da nema NATO aviona na nebu. Svi ozbiljni, zabrinuti, čekajući kada će stići na svoje stanice. Ovde smo pogođeni prvom, a zatim i drugom raketom baš na ovom mostu. Sa kolegom sam instiktivno iskočio iz lokomotive, a iza nas je goreo voz", priča preživeli mašinovođa.
Kako je kazao, Srbija je pretrpela štetu od oko 130 milijardi dolara, što je više i od one u Drugom svetskom ratu, a poginulo je 2.000 civila i više od 1.000 vojnika i policajaca za tri meseca ubijanja i bombardovanja. - Niko nas nije pitao. Hteli su da nas ponište, unište, ponize... To danas mora jasno da se kaže - rekao je Vučić. Kazao je da NATO-u nije bilo dovoljno što ruše kuće, puteve, nego su hteli da unište srpsku mladost. - Srbija je danas slobodna, postaje sve jača, okrenuta je sebi, i više nikada više neće stradati kao te 1999. godine - istakao je on, dodavši da se više nikada neće ponoviti akcije "Bljesak" i "Oluja", a ni agresija "na našu zemlju na koju nećemo imati jasan, snažan odgovor". Tog dana je, kaže, nestao svaki smisao. - Šta mi i tada i danas o svemu možemo da kažemo? Šta o uništenju i komadanju treba da kažemo? Da li treba da budemo nemi na sve to, ili da nešto kažemo. Međutim, kada sam video ljude ovde pomislio sam da je Srbija svoje na ovaj način rekla. Još tada je rođeno više od stotinu beba, koje danas pune 18 godina. Ta naša deca jesu jedini pravi odgovor - kaže Vučić. Naša poruka je, kaže, "Još smo tu, još smo živi".
Nećemo u NATO
- Posle 18 godina Srbija je deo sveta. Nismo i nećemo tražiti da budemo deo alijanse koja je tako bespomučno uništavala našu zemlju i našu decu - istakao je on. Kazao je da je novi put kroz Grdelicu "dokaz da kraja nema". - Junaci, neka vam je večna slava - rekao je Vučić. Prisutnima u Grdeličkoj klisuri obratio se Boban Kostić, mašinovođa međunarodnog voza 393, koji je stradao u Grdeličkoj klisuri. - Pre 18 godina sam sa mojim kolegom bio na svom poslu i tog 12. aprila. Voz je bio pun putnika. Vozili smo ljude koji su se prema svojim obavezama ponašali kao da nema NATO aviona na nebu. Svi ozbiljni, zabrinuti, čekajući kada će stići na svoje stanice. Ovde smo pogođeni prvom, a zatim i drugom raketom, baš na ovom mostu. Sa kolegom sam instiktivno iskočio iz lokomotive, a iza nas je goreo voz - priča preživeli mašinovođa. Kada su se okrenuli, kaže, videli su da ljudi iskači iz vagona, čili plač, pozive u pomoć... Trčali su jedni do drugih, izvlačili ljude, pomagali...Kaže da mu pre 18 godina nije bilo jasno "šta smo mi za NATO pilote". - Ni danas ne mogu da shvatim da u naš voz, pun ljudi, žena, dece neko šalje projektile. Neka je večna slava svim žrtvama voza 393 - rekao je on.Pre 18 godina, 24. marta 1999, avioni NATO vojnog saveza počeli su operaciju bombardovanja Srbije, prvi put od nastanka Alijanse bez saglasnosti Saveta bezbednosti UN, a u vazdušnim udarima, koji su trajali narednih 78 dana, život je izgubilo, prema zvaničnim podacima državnih organa, najmanje 2.500 ljudi. Pogledajte OVDE više o tome. Izvor: Blic