Lignit, ugalj koji najviše zagađuje, široko je dostupan u regionu, pružajući jeftin energetski resurs i glavni izvor energije za KiM, Srbiju, Bosnu, Makedoniju i Crnu Goru. Zemlje su članice Energetske zajednice, koja se obavezala da će implementirati pravila EU za suzbijanje zagađenja do 2018. godine. Ali ulaganja u nove elektrane ili tehnologiju za smanjenje emisije uglavnom su odložena, navodi se u izveštaju, čije je delove preneo Rojters.
“Zagađenje vazduha ne poznaje granice i još uvek je nevidljivi ubica u Evropi. Krajnje je vreme da kreatori politike EU pojačaju napore na čišćenju vazduha i dekarbonizaciji elektroenergetskog sektora”, rekla je Vlatka Matković Puljić, stariji zdravstveni i energetski direktor u organizaciji HEAL i vodeći autor izveštaja.
Izveštaj kaže da su elektrane na zapadnom Balkanu uzrokovale zagađenje širom EU i dalje od toga što je proizvelo troškove zdravstvene zaštite do 11,5 milijardi evra godišnje.
Region planira da u narednoj deceniji doda još novih elektrana na ugalj ukupnog kapaciteta 2,7 GV, koje će uglavnom finansirati kineske banke, navodi se u izveštaju, dodajući da većina elektrana neće ispunjavati pravila EU za kontrolu zagađenja.
Vlade u regionu kažu da treba da prošire proizvodnju električne energije uglja kako bi zadovoljile sve veću potražnju i obezbedile energetsku sigurnost, i kažu da će nove elektrane na ugalj ispuštati manje gasova sa efektom staklene bašte. Izveštaj poziva na to da Energetska zajednica uvede stroža pravila i da Evropska komisija treba da ispunjenje tih propisa pretvori u uslov za pristupanje EU.
Sada je pokrenuta i peticija, na osnovu ovog izveštaja.
"Konkretno, tražimo od Evropske komisije: da aktivnije podržava Sekretarijat energetske zajednice u sprovođenju EU direktive o velikim postrojenjima za sagorevanje, koja reguliše nivoe emisija iz proizvodnje električne energije od fosilnog goriva i na snazi je od januara 2018. u regionu; da insistira na primeni novijih EU standarda za zagađivanje, poznatih kao „LCP BREF“ u regionu, radi bolje zaštite javnog zdravlja", navodi se u peticiji.
"Fabrike uglja na zapadnom Balkanu štete ljudima u regionu i šire, u široj EU. Evropska komisija mora se založi za te ljude. S novom komisijom koja je preuzela vlast, sada je vreme da se zahteva da komeasri koji treba da Evropu pretvore u klimatski neutralan kontinent započnu svoje mandate odlučnim akcijama i pomognu razbijanju mračnog oblaka nad Evropom. U Bosni i Hercegovini, jedna od zastarelih elektrana emituje toliko sumpor-dioksida koliko svi nemački pogoni zajedno. Kao rezultat, ove elektrane svake godine izazovu 3.900 slučajeva prerane smrti, 8 000 slučajeva bronhitisa kod dece i drugih hroničnih bolesti širom kontinenta, a to košta zdravstvene sisteme i ekonomiju do 11,5 milijardi evra", navode oni.
Pročitajte OVDE ko bi od šiptarskih terorista prvi da završi u zatvoru u Hagu.
Izvor: Blic