Nacionalno veće odbrane je takođe primetilo da je „pozicija Turske na istočnom Mediteranu zasnovana na nameri da obezbedi mir i stabilnost u regionu i da doprinese razvoju regionalne saradnje.“
"Turska će se i dalje pridržavati odlučnog i principijelnog stava usmerenog na odbranu pravnih interesa Turske i Turske Republike Severni Kipar na istočnom Mediteranu zasnovan na normama međunarodnog prava", navodi se u saopštenju.
Rasprava o uspostavljanju tampon zone na turskoj granici sa Sirijom prvi je put započeta još 2013. Razmatrano je nekoliko opcija, uključujući zonu zabrane leta i bezbednosnu zonu na sirijskoj teritoriji za izbeglice. Ankara revidira ovu ideju svake godine, ali ne nastavlja dalje iz različitih razloga.
Prošle nedelje je Turska održala konsultacije sa Sjedinjenim Državama o uspostavljanju bezbednosne zone. 24. jula turski ministar spoljnih poslova Mevlut Čavusoglu rekao je da Ankara i Vašington nisu postigli dogovor u vezi s tim pitanjem. „Turska nije postigla sporazum sa SAD-om o tome koliko duboka bezbednosna zona treba da bude i ko će je kontrolisati.“ Ankara kaže da bi tampon zona trebalo da bude duboka 30-40 km.
Ko će pobediti na indijskom tržištu oružja, Rusija ili Amerika, saznajte OVDE.
Izvor: Pravda