Ranije, ovi sistemi nisu navedeni u arsenalu Libije, što je ponovo izazvalo dosta optužbi protiv Rusije u vezi s isporukom oružja visokih performansi snagama LNA.
„Raketni odbrambeni sistemi srednjeg dometa (M1-2 ili M2) prebačeni su u vazduhoplovnu bazu Al-DŽufra Libijskom nacionalnom vazduhoplovstvu kako bi se zaštitili od napada turskih boraca F-16! Ovde se nalazi i nekoliko raketnih sistema Pancir koji dolaze iz UAE-a “, rekao je vojni analitičar sa Malte Babak Tagvej.
Posle iznenadnog ulaska turske vojske u Libiju, Turci su imali znatnu prednost jer su uveli na ratište bespilotne letilice i to dve vrste, jedne koji su imali izviđačke performanse i druge koje si imale napadačke odlike.
U početku su Haftarove snage trpele poraze a Turske trupe izmešane sa trupama Saraja brzo si napredovale.
Međutim dogodio se za zapadne analitičare neočekivani obrt jer su u Libiju ušli ruski borbeni avioni bez ruskih oznaka i sa srpskim pilotima na ratištu napravili ršum, oborivši znatan broj bespilotnih turskih letilica, i razorivši uporišta Turaka i Sarajeve vojske.
Ulaskom novih ruskih raketnih sistema na libijskom ratištu sada zaista počinje haos. To turske trupe ne mogu preživeti, jer treba se setiti da su Turci ušli i u Siriju gde trpe poraze.
Turska nema kapacitet da vodi dva rata u dve odvojne teritorije.
Da podsetimo, U Libiji se trenutno vode oružani sukobi pristalica različitih administracija:Vlade predvođene premijerom Fajez al-Sarajem, koju priznaju Ujedinjene nacije, i administracije koju predvode pobunjeničke snage pod vođstvom generala Kalifa Haftara inače naslednika Gadafija jer je uspeo da ujedini pod svoju komandu većinu plemenskih vođa Libije.
U Moskvi su 13. januara održani pregovori između pomenutih vođa sukobljenih strana. Prisutni su bili i članovi ministarstava spoljnih poslova Rusije i Turske.
Na sastanku je Haftar obavestio Rusiju o uslovima za nastavak pregovora o potpisivanju mirovnog sporazuma u Libiji.
Prema Haftarovim zahtevima, milicije koje su delovale u Libiji dužne su da predaju oružje u periodu od 45 do 90 dana. Ovaj proces trebalo bi da kontroliše posebna komisija koju je osnovala LNA zajedno sa UN-om.
Haftar je takođe odbio da prizna Tursku kao posrednika u rešavanju situacije u Libiji, jer turska strana nije neutralna i podržava Vladu nacionalnog sporazuma (GNA).
Alijansa planira napad na Moskvu! Više o tome čitajte OVDE.
Izvor: Webtribune.rs