Krizni štab doneo je odluku kojom se ugostiteljskim objektima produžava rad do 23 časa, umesto do 21 kako je važilo dosadašnje pravilo. Razlog je jesenje vreme i potreba da se omogući ugostiteljima produženi rad koji se razlikovao od rada bašta.
Iako je epidemiološka situaciji u Srbiji povoljna, razmatralo se i popuštanju mera kada su manifestacije u pitanju, međutim od toga se ipak odustalo.
Epidemiolog i član kriznog štaba za suzbijanje infekcije Covid-19, prof. dr Branislav Tiodorović izjavio je da je procenjeno da jedino ova mera može biti relaksiranija, ali uz napomenu da svaki ugostitelj mora striktno voditi računa da gosti poštuju propisane mere.
- S obzirom na to da počinju hladni dani, ljudi će biti sigurno više u ugostiteljskim objektima unutra, a ne spolja, odlučeno je da se produži radno vreme do 23, a ne do 21 kako je bilo propisano za zatvoreni prostor.
— Dnevne Novine Pravda (@NovinePravda) September 29, 2020
Važno je istaći da sve što radimo moramo da radimo vrlo oprezno, da ne napravimo neku grešku kao što se dogodilo onima koji su bili u nekom periodu veoma dobri, kao Česi, Nemci, Island - naglašava Tiodorović.
Škole najveći rizik
Škole su mjesto najvećeg rizika za prenošenje virusa korona, kaže epidemiolog i član Kriznog štaba Srbije Predrag Kon i dodaje da su super prenosioci virusa srednjoškolci i studenti.
On je pojasnio da zapravo mladi do 25 ili 30 godina najbrže prenose virus zbog velike frekvencije kontakata.
"U osnovnim i srednjim školama ima više od 850.000 učenika, ali je u našim školama napravljen sistem koji funkcioniše", rekao je Kon za TV Pink i naglasio da je nošenje maski doprinijelo da u četvrtoj sedmici septembra u Srbiji ima duplo manje respiratornih infekcija nego u istom periodu prošle godine, prenosi Tanjug.
Kon priznao da podaci o umrlima od korone nisu tačni, istinu saznajte OVDE.
Izvor: Mediji