On je za britansku agenciju Rojters kazao da su on i ruski predsednik Vladimir Putin napravili inicijalni dogovor o pokretanju procedure proizvodnje koju je opisao kao "komplikovanu i tešku".
"U ovom trenutku nemamo proizvodne kapacitete za Sputnjik Ve, ali izgradićemo ih. Nije važnoi koliko košta, invetiraćemo u to", rekao je Vučić i dodao da je cilj Srbije da proizvodi ne samo za sopstvene potrebe, već i za izvoz u regionu.
Grupa ruskih stručnjaka trebalo bi sledeće nedelje da poseti Srbiju kako bi razgovarali o proizvoidnji vakcine Sputnjik Ve do kraja godine, navodi agencija i prenosi da bi u Srbiju ovog meseca trebalo da stigne još 200.00 doza Sputnjik Ve vakcine, 500.000 doza Sinofarmove, oko 90.000 doza Fajzer/Biontek i prve količine od oko 100.000 doza AstraZenekine vakcine.
"Kineska vakcina je najskuplja", rekao je Vučić, a Rojters dodaje da su Srbiji pomogle bliske veze sa kinom koja je do sada u nju investirala milijarde.
Agencija Rojters navodi da je Srbija sa vise od 530.000 vakcinisanih, odnosno 7,5 odsto populacije na četvrtom mestu u svetu po broju vakcinisanih na 100 stanovnika, iza Izraela, Velike Britanije i SAD.
Dodaje se da po programu vakcinacije stanovnici Srbije mogu da biraju između Fajzer/Biontek, kineske Sinofarmove i ruske Sputnjik Ve vakcine.
Agencija navodi i da je Srbija među prvim zemljama u Evropi koja je počela vakcinaciju građana sa oko milion doza Sinofarmove vakcine.
"Zahvalan sam predsedniku Siju (Đinpingu) zbog toga. Čitao sam o kvalitetu vakcina i shvatio da je kineska veoma dobra", istakao je Vučić za Rojters.
On je naglasio da će Srbija potrošiti između 200 i 300 miliona evra u toku ove godine za nabavku vakcina, ili 0,7 odsto BDP-a.
Novi tekst Vedrane Rudan o Srbiji možete pročitati OVDE.
Izvor: Tanjug