Prva operacija dogodila se 1992. godine u Južnoj Osetiji. „Zaustavljanje rata, stvaranje i uvođenje mirovnih snaga, pomirenje zaraćenih strana, dezminiranje. Pa, tamo je bilo puno takvih stvari“, rekao je Šojgu.
Dalje je pričao o sukobima u Abhaziji i Pridnjestrovlju. „Zapravo, tada je u vrlo kratkom periodu u Južnoj Osetiji, Abhaziji i Pridnjestrovlju prvi put u Sovjetskom Savezu stvoren algoritam za održavanje mira i zaustavljanje rata. Tada su ti ratovi zaustavljeni“, objasnio je šef Ministarstva odbrane Rusije.
Šojgu je dodao da je za dodelu titule heroja Rusije prvi put čuo pre Parade pobede: predsednik Boris Jeljcin prošao je pored njega rečima „Moramo dati heroja“. Kao rezultat, ministar je dobio ovu nagradu pet godina kasnije.
U septembru 2020. Šojgu je rekao da je sanjao o izgradnji grada u Sibiru. Inovativno naselje, rekao je, moglo bi se pojaviti u Minusinskom basenu, gde se kopa velika količina minerala.
Sukob u Južnoj Osetiji zimi 1990-1991 pretvorio se u vruću fazu u pozadini unutrašnjih sukoba u Gruziji i želje osetinskog stanovništva za autonomijom. Nakon dolaska Eduarda Ševardnadzea na vlast 1992. godine, gruzijska vojska pojačala je akcije u Južnoj Osetiji, što je izazvalo sve veći protok izbeglica u rusku Severnu Osetiju. Rusija, umešana u rešavanje situacije, pokrenula je humanitarnu operaciju i politički primorala strane da zaključe mirovni sporazum (24. juna 1992.). U skladu sa sporazumima, na teritoriji Južne Osetije razmeštene su mešovite mirovne snage, sastavljene od tri bataljona: ruskog, osetinskog i gruzijskog.
Kakao Putin ignoriše Zelenskog, pročitajte OVDE.
Izvor: Pravda