Glavni urednik „Informera” Dragan J. Vučićević ponovio je na jučerašnjoj konferenciji za štampu da u ponedeljak, 3. aprila, odlazi na izdržavanje šestomesečne zatvorske kazne po krivičnoj tužbi novinara Jugoslava Ćosića i najavio štrajk glađu sa dva zahteva: da se naloži revizija sudskog postupka i da se pokrene zakonska inicijativa za dekriminalizaciju uvrede. Pored Dragana J. Vučićevića, obratili su se njegov advokat Boris Bogdanović i glavni i odgovorni urednik dnevnog lista „Informer” Milovan Stanić. Vučićević je rekao da je na sudu dokazano da je apsolutno istinito ono što je on Ćosiću napisao na društvenoj mreži „Tviter”. „Ja sam osuđen, jer sam za Jugoslava Ćosića rekao da je šiptarski plaćenik, i to sam dokazao. Kako? Tako što imamo dokaze da su mu Šiptari uplaćivali pare, firmi u kojoj je on većinski vlasnik. Sud mi kaže da to je tačno, ali šta je to bitno. Ja sam osuđen zbog istine na zatvor”, kazao je Vučićević. Tokom svog obraćanja javnosti on je postavio pitanje koliko će još ljudi otići u zatvor, ako ovo postane praksa i upitao „da li ćemo i onda da ćutimo, i zašto nećemo”.
Ocenio je da je sama mogućnost da neko ode u zatvor zato što je nekoga uvredio apsolutno neprihvatljiva. Istakao je da ne traži da bude pušten iz zatvora, kao i da poštuje presudu pravosuđa. Naveo je da se u srpskim sudovima u dobrom delu sudi, ne u skladu sa pravom, zakonom i pravdom, nego po politici. „Ja sam osuđen politički, tvrdim to, imam dokaze. Osuđen samo zato što smetam nekim centrima moći, osuđen samo zato što me neke sudije, očigledno, politički ostrašćeno mrze”, rekao je Vučićević. Kazao je i da je pre devet godina novinar Jugoslav Ćosić tvrdio za njega da je učestvovao u ubistvu premijera Srbije Zorana Đinđića. Rekao je i da je dokazano da nije saučesnik u ubistvu, a da je Ćosić oslobođen zato što, kako je rekao, je sudija kazao da je to Ćosić pričao kao novinar. Upitao je: „A šta sam ja sada na ’Tviteru’ pričao? Kao vodoinstalater”. Kazao je da niko nije osudio napade na „Informer” i rekao da je iznenađen reakcijom Udruženja novinara Srbije (UNS) koje, kako je kazao, ćuti.
Advokat Boris Bogdanović ocenio je da se u medijima prilično potencira činjenica da njegov klijent nije osuđen na zatvorsku nego na novčanu kaznu i da je nije platio. Naveo je da presuda glasi da je osuđen na novčanu kaznu, ali da po krivičnom zakoniku bilo koja novčana kazna, ako se ne plati, zamenjuje se zatvorom. Govoreći o tome zašto Vučićević nije platio kaznu u visini od 200.000 dinara, rekao je da je to jedno principijelno pitanje. „Kada Vlada Republike Srpske predlaže da se u krivični zakonik ponovo vrate uvreda i kleveta, koji su inače izbačeni iz krivičnog zakonodavstva, onda je to kršenje slobode medija, onda to povećava nivo autocenzure, onda to prosto nije prihvatljivo. Zašto je prihvatljivo da u Republici Srbiji uvreda i kleveta treba da budu krivično delo, a tamo nije u redu? Tu nelogičnost ne može niko da objasni”, kazao je Bogdanović. Naveo je i da su podneli ustavnu žalbu Ustavnom sudu, ali da za godinu i po dana nisu dobili nikakav odgovor.
Govoreći o presudi u slučaju novinarke Žakline Tatalović, Bogdanović je rekao da je presuda po privatnoj tužbi Tatalovićeve postala pravosnažna i da je on dobio drugostepenu presudu, naglašavajući da je ona pravosnažna bez obzira što Vučićeviću nije dostavljena. Na pitanje novinara da li je cela situacija „priprema terena da se zaista uvede verbalni delikt i da se profesionalni novinari koji rade kritički i u skladu sa kodeksom love po ulici”, a da slučaj Vučićevićevog odlaska u zatvor bude opravdanje za to, glavni urednik „Informera” je odgovorio da nema nikakvog plana i da on nije deo nikakvog plana. Stanić je poručio da ovaj list ima svoju jasnu uređivačku politiku, da od toga neće odustati ni pod pritiscima i ocenio da je ovo vid pritisaka. Pred sam kraj konferencije za štampu došlo je do prepirke sa prisutnima u publici, nakon čega su novinari televizije N1 i lista „Danas” napustili konferenciju.
Izvor: Politika